Wybory najpopularniejszego dzielnicowego

0
1145
Arch.-2013-05-17-glogowska-policja-01

Komenda Powiatowa Policji w Głogowie wraz z Radiem ELKA, są organizatorami plebiscytu na „Najpopularniejszego dzielnicowego 2013”. “Często mieszkańcy nie wiedzą kto jest ich dzielnicowym i do kogo mają się zwrócić z problematyczną sytuacją. A dzielnicowi powinni być, jak lekarze pierwszego kontaktu. Doskonale znać swoją okolicę, jej mieszkańców i ich problemy”.

Na wybranego policjanta glosować można przez SMS-y. Sylwetki poszczególnych dzielnicowych są prezentowane na stronach internetowych organizatorów od dzisiaj do 22 listopada 2013 roku.  Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 22 listopada. Każdy uczestnik głosowania, który wyśle sms-a ma szansę wygrać nagrody rzeczowe. Najlepszy dzielnicowy pracujący w terenie miejskim oraz jego kolega z terenu pozamiejskiego, zostaną nagrodzeni przez Komendanta Powiatowego Policji w Głogowie.

“Często mieszkańcy nie wiedzą kto jest ich dzielnicowym i do kogo mają się zwrócić z problematyczną sytuacją. A dzielnicowi powinni być, jak lekarze pierwszego kontaktu. Doskonale znać swoją okolicę, jej mieszkańców i ich problemy” – mówi Bogusław Kaleta, oficer prasowy głogowskiej policji.

Dzielnicowi to policjanci ubrani tak samo jak inni funkcjonariusze. Również ich wyszkolenie nie różni się od wyszkolenia innych policjantów. Podobnie jak ich koledzy ze służb patrolowych są częścią Prewencji, czyli służby bezpośrednio widocznej na ulicy i pracującej na niej w umundurowaniu.

“Jeśli dobrze znasz swojego dzielnicowego to wiesz do kogo zwrócić się z problemem. Policja przestaje być jakąś niezwykle niedostępną i groźną instytucją. Bo bać policjanta powinien się tylko ten, który łamie prawo” – wyjaśnia Bogusław Kaleta.

Dzielnicowy powinien znać okolicę, w której pełni służbę jak własną kieszeń. Podobnie problemy lokalnej społeczności nie powinny być dla niego żadną tajemnicą. Dzielnicowy musi znać swoich “podopiecznych”, rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów oraz zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom. Dzielnicowy musi wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy.

W szkołach, dzielnicowi prowadzą pogadanki dla uczniów na temat bezpieczeństwa. Kontrolują też obiekty, które potencjalnie mogą być narażone na działania przestępców takie, jak banki i urzędy pocztowe. Dzielnicowi pomagają także ofiarom przestępstw i wcielają w życie program zapobiegania przemocy w rodzinie.