Udany piknik inicjatyw pozarządowych

0
1185
2014-09-21-II głogowskie Targi Organizacji Pozarządowych@Głogów-num

To była doskonała okazja do zaprezentowania swoich działań, promocji i wymiany doświadczeń – mowa tu o II Głogowskich Targach Organizacji Pozarządowych, które odbyły się wczoraj na Starówce. Wzięło w nich udział ponad 20 organizacji z trzeciego sektora. 

W niedzielę, 21 września na głogowskim rynku odbyły się II Głogowskie Targi Organizacji Pozarządowych. Głównym ich celem jest promowanie organizacji pozarządowych i aktywności społecznej mieszkańców powiatu głogowskiego oraz integracja trzeciego sektora.

W ubiegłym roku Targi odbywały się 15 sierpnia pod Kolegiatą, wspólnie z obchodzonym corocznie świętem powiatu głogowskiego, Wojska Polskiego i Parafii Kolegiackiej.

„W tym roku eksperymentalnie zorganizowaliśmy tę imprezę samodzielnie, żeby sprawdzić jakie jest zainteresowanie i uważam, że jest bardzo duże, więc myślę, że będziemy kontynuować Targi w takiej formie” – mówi Anna Lechowska, prezes Stowarzyszenia SZANSA.

Poprzez to wydarzenie organizacje mają okazję pokazać mieszkańcom Głogowa swoją działalność, to czym się zajmują i co robią na co dzień – „To jest ważne dla spójności działań trzeciego sektora, żeby jedne organizacje wiedziały o drugich, żebyśmy mogli pewne rzeczy robić wspólnie i żebyśmy byli bardziej widoczni” – dodaje Anna Lechowska.

Ważną częścią Targów była debata, w której wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele samorządów.

Organizacje i stowarzyszenia, które wzięły udział w Targach zgodnie twierdzą, że takie wydarzenia są potrzebne w Głogowie – „Targi są okazją do wyjścia na zewnątrz. Na co dzień jesteśmy w swoich miejscach, i mimo, że działamy cały rok to tej działalności nie widać” – mówi Mirosław Błażejewski ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Porażeniem Mózgowym i Zespołem Downa, które działa w Głogowie od 11 lat.

Targi są także formą zwrócenia uwagi na problemy z jakimi borykają się organizacje – „Dzięki takim targom i prezentacji, ludzie też  mogą zobaczyć organizacje, którym przekazują 1%, a nie ukrywam, bez tych pieniędzy ciężko byłoby nam funkcjonować” –  dodaje Mirosław Błażejewski. Stowarzyszenie zainicjowało w tym roku Pierwszy Głogowski Dzień Mózgu. W przyszłym roku planowana jest kolejna konferencja – „W przyszłym roku myślimy nad wzbogaceniem tej oferty, myślę, że będzie jeszcze ciekawiej” – dodaje Błażejewski.

Zaproszenia zostały wysłane do wszystkich organizacji działających na terenie powiatu głogowskiego. Wczoraj przed głogowskim ratuszem swoje stoiska miało ponad 20 organizacji – „To są dopiero drugie targi i ta inicjatywa będzie się z każdym rokiem rozwijała” – zapewnia starosta głogowski Rafael Rokaszewicz, który uczestniczył w targach w podwójnej roli. Jako przedstawiciel samorządu lokalnego i jako prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, które wczoraj miało prapremierę nowej wystawy.Wystawa zatytułowana jest „Głogowska piękna epoka – 1900 – 1914” i wkrótce będzie prezentowana we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych.

Organizatorami Tragów jest Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych wraz z partnerami jakimi są Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA oraz Głogowskie Partnerstwo Organizacji Pozarządowych RONDO.

zdjęcie 2014-09-21-II głogowskie Targi Organizacji Pozarządowych@Głogów-num

zdjęcie 2014-09-21-II głogowskie Targi Organizacji Pozarządowych@Głogów-num