W najbliższy weekend, 9 -10 grudnia ceny biletów do kin zostaną obniżone do 12 zł za film oglądany w 2d (do seansu 3d będzie doliczana opłata za okulary). Wszystko za sprawą czwartej już edycji ogólnopolskiego „Święta kina”. Ta społeczna akcja ma na celu popularyzowanie kinematografii. Patronat nad wydarzeniem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej, a jej ambasadorami w tym roku zostali: Joanna Moro, Sandra Staniszewska, Julia Kostow, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Andrzej Młynarczyk i Mateusz Winek. Polacy coraz częściej odwiedzają kina, a polskie produkcje biją rekordy popularności. Atrakcyjne seanse filmowe i niska cena biletów powinny przyciągnąć do kin prawdziwe tłumy rządnych wrażeń widzów.
Początki polskiej kinematografii
Przy okazji „Święta kina” warto przypomnieć pionierów polskiej kinematografii. Pierwsza Polska Wytwórnia Filmowa została założona w Warszawie w 1895 roku. Założycielami Wytwórni Paryska Fotografia Lux Sigismond et Comp byli dwaj bracia, Bolesław oraz Zygmunt Matuszewski. Wytwórnia zrealizowała kilkanaście krótkich filmów dokumentalnych o życiu codziennym w Warszawie oraz sceny z dworów niemieckich i austriackich.
Pierwsza projekcja kinowa odbyła się 14 lipca 1896 roku, a pierwsze kino na ziemiach polskich zostało założone w Łodzi w 1899 roku przez braci Antoniego i Władysława Krzemińskich. Kino nosiło nazwę Gabinet Iluzji. W 2016 roku najstarsze kino w Polsce zostało reaktywowane i obecnie działa pod nazwą Stare Kino Cinema Residence.
Polskie filmy fabularne z polskimi aktorami powstały już w 1902 roku. Pierwszy zachowany film pochodzi z 1908 roku – „Pruska Kultura” w reżyserii Mojżesza Towbina. Natomiast pierwszy film wyświetlony w kinie w Warszawie (1908 rok) to komedia „Antoś po raz pierwszy w Warszawie” Gerges’a Meyerea z Antonim Fertnerem w roli głównej.
Nowoczesne Kino
Dzisiejsze kina w niczym nie przypominają tych z przed lat.
Nowoczesne technologie 2d, 3d, 4d zapewniają widzom emocje na najwyższym poziomie, dźwięk i obraz sprawiają, że bardziej niż widzami czujemy się uczestnikami wyświetlanego obrazu.
Największym kinem w Polsce jest Cinema City Wroclavia, otworzone w październiku tego roku. Kino posiada 20 klimatyzowanych sal na ponad 3000 miejsc, salę Skoda 4DX, trzy sale z nagłośnieniem Dolby Atmos (głośniki na ścianach i suficie), strefę VIP z kameralnym lobby i trzema salami VIP, sale z projekcjami laserowymi, sale 3D oraz bar i kawiarnię.
IMAX charakteryzuje się gigantycznym ekranem krystalicznym o wymiarach 18X24 metry.
ŠKODA 4DX® przeznaczona jest dla fanów ekstremalnych wrażeń. Podczas seansu odczujemy m.in. zapachy, krople deszczu czy wiatr, a ruchome fotele z symulatorami ruchu, zsynchronizowane z wydarzeniami na ekranie sprawiają, że widz czuje się jak w środku akcji.
„Święto kina”
W akcji „Święto kina” biorą udział wybrane kina niezależne oraz sieci kin w tym sieć Cinema 3D. Patronem medialnym „Święta Kina” jest Polsat i RMF FM. Z sieciami kin współpracują też SKSiL (Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz FINA (Filmoteka Narodowa).
Ponad 60 milionów sprzedanych biletów w 2017 roku to imponujący wynik, potwierdzający rozkwit polskiego kina. Polacy bardzo chętnie oglądają rodzime produkcje. Na filmy „Botoks” i „Listy do M.3” sprzedano już ponad 2 mln biletów.
Polskie filmy zyskują również wiele prestiżowych nagród. Wymienić można tu między innymi „Cichą Noc” Piotra Domalewskiego, która otrzymała Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, który zgarnął 6 statuetek na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku oraz wygrał toruński Tofifest. Polskie kino ma co celebrować.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.swietokina.com oraz na fanpage’u www.facebook.com/swietokina/.
― Wskocz to świata filmowej rozrywki, największe emocje czekają na Ciebie w kinach. Baw się i świętuj z nami ― zachęcają organizatorzy „Święta kina”.
Zapowiada się kinowy weekend pełen filmowych hitów i wrażeń, także w Głogowie w Cinema 3d. Już w najbliższy weekend 9 -10 grudzień.