SMOG. Przeczytaj, jak wpływa na nasze zdrowie

0
1287

Smog to mgła unosząca się w powietrzu, zawierająca gazy i pyły, które tworzą się podczas użytkowania samochodów oraz spalania węgla lub innych paliw stałych w instalacjach grzewczych. W zimie, gdy temperatura spada, a pogoda jest bezwietrzna, jakość powietrza w miastach często ulega pogorszeniu. O tym, jak chronić swój organizm przed smogiem, mówi Andrzej Bełda, lekarz chorób wewnętrznych z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Główną przyczyną powstawania smogu jest przede wszystkim powszechne użytkowania pieców na paliwa stałe do ogrzania gospodarstw domowych. Wykorzystywanie kotłów w sposób nieumiejętny, a także spalanie w nich odpadów, sprawia, że do powietrza trafiają pyły i substancje toksyczne, które poważnie szkodzą naszemu zdrowiu.

Z czego składa się smog?

– Pyły, m.in. te o oznaczeniach PM10 i PM2,5, to mieszaniny popiołów, sadzy i kurzu, często z drobinkami metali ciężkich. W skład smogu wchodzą również najróżniejsze tlenki, np. siarki, azotu czy węgla, które zaburzają pracę naszego organizmu. Dla przykładu bezwonny tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, co prowadzi do niedotlenienia tkanek. Tlenek węgla w smogu nie jest tak niebezpieczny, jak ten, który wydobywa się z nieczyszczonych instalacji grzewczych, bo jego stężenie jest zdecydowanie mniejsze. Mimo tego, związek ten pozostaje nadal niezwykle toksyczny. Stężenie o wartości 0,04% przyczynia się np. do odczuwania silnych bólów głowy, gdy zanieczyszczonym powietrzem oddychamy przez około godzinę – tłumaczy lek. Andrzej Bełda z PCUZ.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Nasila również objawy wielu chorób, tj. niewydolność serca, cukrzyca, alergie czy inne schorzenia układu oddechowego. Szacuje się, że regularne przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu przynosi podobne skutki, co wypalenia ponad 4 papierosów dziennie, nawet, jeśli nie jesteśmy palaczami.

Jak chronić się przed smogiem?

– Na pewno warto korzystać z codziennie aktualizowanych źródeł informacji, które pokazują nam bieżący stan zanieczyszczenia powietrza. Jeśli powietrze jest złej jakości, zrezygnujmy z długich spacerów i nadmiernego wietrzenia mieszkań. Kiedy stężenie pyłów jest bardzo wysokie, a my musimy przebyć dłuższą drogę pieszo, skorzystajmy z masek antysmogowych. W Polsce to rozwiązanie nie jest jeszcze popularne, ale np. w Pekinie, nazywanym światową stolicą smogu, maski antysmogowe są powszechnie stosowane – dodaje lek. Andrzej Bełda z PCUZ.

Zimą warto regularnie sprawdzać stopień zanieczyszczenia powietrza smogiem za pomocą specjalnych aplikacji dostępnych na smartfony lub na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

PCUZ.PL