Rozpoczęła się kolejna edycja “Ośmiu Wspaniałych”

0
1249
2014-02-01-XV-edycja-konkursu-osmiu-wspanialych@Glogow-Gala_081

Rozpoczęła się XV Lokalna Edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. “W Głogowie po raz kolejny będziemy promować młodych, gotowych wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i pospieszyć mu z pomocą, uśmiechnąć się życzliwie do nieżyczliwego, wytrwale dążyć do celu – nawet „pod wiatr”.

W Głogowie rozpoczęła się XV edycja Samorządowego Konkursu “Ośmiu Wspaniałych”. Od dzisiaj do 14 lutego można zgłaszać kandydatów do konkursu. 14 marca odbędzie się finał na poziomie lokalnym, a zwycięzcy wezmą udział w ogólnopolskiej edycji.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (10-13 lat – „Ósemeczka”), do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych (14-19 lat – „Ósemka”). Należy zaznaczyć, że w Konkursie nie mogą brać udziału laureaci poprzednich edycji Konkursu w kategorii „Ósemka”.

“W Głogowie po raz kolejny będziemy promować młodych, gotowych wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i pospieszyć mu z pomocą, uśmiechnąć się życzliwie do nieżyczliwego, wytrwale dążyć do celu – nawet „pod wiatr” – mówi Aleksandra Kozioł, koordynator edycji lokalnej.

Celem konkursu jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień, jako sposób na agresję i brutalizację życia. Konkurs jest traktowany jako promocja idei wolontariatu.

“Myślę, że też warto dostrzegać i doceniać wszelkie inicjatywy młodych, których kapitałem jest kreatywny stosunek do życia, chęć zmiany i wrażliwość na drugiego człowieka. Dostrzegajmy każdą pracę, która być może nie przynosi bezpośrednich, widocznych gołym okiem efektów, ale jest ważnym ogniwem w łańcuch pomagania” – mówi Aleksandra Kozioł.

Inspiracją rozpoczęcia Konkursu dla Pani Joanny Fabisiak w 1993 roku na Żoliborzu w Warszawie był znany western “Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego Konkursu.

Dzisiaj Konkurs organizowany jest w kilkudziesięciu miastach całej Polski. W 2002 roku po raz pierwszy reprezentacja Wspaniałych powiększyła się o przedstawicieli szkół podstawowych. Nagrodzona “Ósemeczka”, choć nie może pochwalić się ani dorosłym wiekiem, ani słusznym wzrostem, ani wielkimi dokonaniami, z całą pewnością jednak imponuje hartem ducha i wrażliwością serca.