Rodzice pytają o bezpieczny internet dla dziecka

0
1294
zdjęcie arch. 2014-01-27-dostęp-do-internetu-001

W Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie odbyły się konsultacje z rodzicami w sprawie zakładania zapory rodzicielskiej w komputerach. Przez 2 godziny w salach  dyżurowali informatycy, którzy udzielali porad rodzicom uczniów. Rodzice pytali także o zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci w Internecie.

Rodziców najbardziej interesowały techniczne zagadnienia związane z założeniem konta kontroli rodzicielskiej oraz z jakich programów skorzystać, żeby dziecko nawet przypadkowo nie weszło na strony internetowe przeznaczone dla dorosłych – “Mówiłem przede wszystkim rodzicom na jakie treści można się natknąć w internecie i jakie zagrożenia z tego mogą wyniknąć” – mówi Tomasz Wadas ze Stowarzyszenia Szansa, który prowadził spotkanie z rodzicami.

Założenie zapory rodzicielskiej nie jest skomplikowane i zajmuje kilkanaście minut – “Po takim spotkaniu rodzic nie powinien mieć większych problemów z założeniem takiego konta” – dodaje Tomasz Wadas.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów).

Podczas tegorocznych obchodów DBI organizatorzy akcji chcą przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.