Radni zgodzili się na szczepionki

0
991

Pod koniec kwietnia Prezydent Miasta Głogowa, Jan Zubowski poinformował, że jeszcze w tym roku chce rozpocząć realizację programu zdrowotnego w zakresie profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) w Gminie Miejskiej Głogów na lata 2013 – 2015. Głównym celem tego programu jest zmniejszenie zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych szczepionką przeciwko wirusowi HPV w populacji dziewcząt 14- letnich, czyli uczennic klas drugich gimnazjum. Na realizację tego przedsięwzięcia jednogłośnie zgodzili się radni miejscy podczas wtorkowej (14 maja) sesji Rady Miasta.

Na terenie Gminy Miejskiej Głogów będzie realizowany program zdrowotny w zakresie profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV). Taką decyzję podjęli radni miejscy w czasie wtorkowej (14 maja) sesji Rady Miasta. Głównym celem tego programu zdrowotnego będzie zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet poprzez przeprowadzenie edukacji zdrowotnej oraz wykonanie szczepień ochronnych szczepionką przeciwko wirusowi HPV w populacji dziewcząt 14- letnich, czyli uczennic klas drugich gimnazjum. Zdecydowano, że Gmina Miejska Głogów dofinansuje 2/3 kosztów szczepień przeciwko HPV. – Moja propozycja jest taka, aby pokryć 2/3 kosztów szczepienia. Chcemy, aby 1/3 kosztów pokryli rodzice, żeby była to świadoma ich decyzja. Kładę mocno nacisk na to, aby w czasie działań informacyjnych były z jednej strony podawane zalety szczepienia, a z drugiej strony zastrzeżenia, jakie cześć świata medycznego ma do tego typu szczepień. Chcę żeby rodzice podejmowali decyzję świadomie. Nie chcemy żeby była to akcja, że jest bezpłatne, nauczyciel bierze całą klasę i w czasie zajęć idą na szczepienia. Nie – to jest zdrowie dzieci i za ich zdrowie odpowiadają rodzice. W ubiegłym roku poprzez debaty z młodzieżą zapytałem dziewczęta ile z nich zostało zaszczepionych. Wtedy rękę podniosły dwie albo trzy osoby. Ja uważam, że gdyby to był problem tylko finansowy to przynajmniej połowa dziewcząt byłaby zaszczepiona. W naszym regionie są osoby dobrze sytuowane. Wobec tego, jeżeli ktoś zarabia kilka tysięcy złotych to nie jest to dla niego problem wydania 450 złotych. Jeżeli wiec mimo to nie szczepi dziecka to nie ma co do tego przekonania albo nie ma wiedzy. Wobec tego my dajemy wiedzę, dajemy 2/3 pieniędzy i chcemy, żeby rodzic zdecydował – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa.

W budżecie Gminy Miejskiej Głogów na ten cel zabezpieczono 50 tysięcy złotych. Już we wrześniu bieżącego roku rozpocznie się akcja informacyjna w szkołach gimnazjalnych. W październiku bieżącego roku chętnym, 14 – letnim dziewczynom zostanie podana pierwsza dawka szczepienia. Drugą dawkę czternastolatki dostaną w grudniu, a trzecią w kwietniu 2014 roku.