Przyjaciele Zippiego, czyli szkolenia dla nauczycieli w PCUZ

0
1343

Psycholog Małgorzata Chrzan z Ośrodka Pomocy Psychologicznej przy PCUZ prowadzi szkolenia dla polkowickich nauczycieli z wykorzystywania w pracy z dziećmi tzw. metody „Przyjaciele Zippiego”. To międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który pomaga najmłodszym dzieciom w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z trudnościami. Program zbudowany jest wokół sześciu opowiadań o przygodach grupki dzieci. Jeden z chłopców ma patyczaka o imieniu Zippi i jego figurka towarzyszy dzieciom podczas realizacji zajęć.

Celem programu jest rozwój umiejętności komunikacyjnych i społecznych u dzieci, co ułatwia im dobre funkcjonowanie w grupie i nawiązywanie przyjaźni, a także radzenie sobie z problemami i trudnościami. Program, który powstał 14 lat temu, obejmuje już 30 krajów i ponad milion dzieci, w tym również 150 tysięcy maluchów z Polski.

W Polkowicach program obecny jest od 7 lat. Obejmuje dzieci w wieku 5-8 lat, które poprzez zabawę uczą się rozmawiania o uczuciach, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i pomagania sobie nawzajem w rozwiązywaniu problemów. Służy on przede wszystkim profilaktyce zaburzeń psychicznych u dzieci, które zachęcamy do samodzielnego poszukiwania rozwiązań – wyjaśnia psycholog Małgorzata Chrzan, z polkowickiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej przy PCUZ.

Polkowiccy nauczyciele korzystają z 12-godzinnych szkoleń, które praktycznie przygotowują ich do przeprowadzenia z dziećmi 24 spotkań. Otrzymują pakiet zestawów ćwiczeń i gotowych schematów zabaw.

Program Przyjaciele Zippiego jest użyteczny dla nauczycieli, bo jest gotowym narzędziem do codziennej pracy z dziećmi. Wykorzystuje opowiadania czy zabawy, podczas których maluchy uczą się określonych zachowań i pozytywnych rozwiązań problemów. Obserwujemy, że czasami te zajęcia są jedyną możliwością wyrażenia przez dziecko przeżywanych kłopotów i znalezienia rozwiązania. Często w domu tego nie dostanie, bo sami rodzice nie nauczyli się, że z dzieckiem należy rozmawiać o jego problemach. Ten program angażuje nauczycieli w pomoc dla najmłodszych w prosty i przystępny sposób – mówią Magdalena Łabuda, pedagog szkolny z SP nr 4 oraz Joanna Kurowska, nauczyciel w przedszkolu nr 6.

Program „Przyjaciele Zippiego” prowadzony jest od 7 lat w polkowickich przedszkolach i szkołach. Jego realizacja zmniejsza liczbę zachowań agresywnych, przyczynia się do rozwoju umiejętności społecznych i emocjonalnych u dzieci oraz budowania poczucia własnej wartości i poprawy wyników nauczania. Realizacja programu jest finansowana z budżetu gminy Polkowice.