Policjanci przypominają – zwróćmy uwagę na osoby piesze

0
715
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Policjanci kontynuują kampanię informacyjną ukierunkowaną na poprawę bezpieczeństwa na drogach Pomimo cyklicznie prowadzonych działań i ciągłych apeli policjantów ruchu drogowego, w Lubinie doszło już dwóch zdarzeń z udziałem osób pieszych. W pierwszym przypadku kierujący samochodem osobowym potrącił nastolatkę znajdującą się na przejściu dla pieszych. W wyniku wypadku 14-latka z obrażeniami ciała trafiła do szpitala. Do kolejnego wypadku doszło na jezdni. Potrącona kobieta została zabrana do szpitala. Policjanci wyjaśniają okoliczności i przyczyny tych zdarzeń i apelują zarówno do kierowców, jak i do pieszych o ostrożność i rozwagę na drodze.

Po raz kolejny policjanci przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Pamiętajmy.
W każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdnią, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Tylko w ten sposób unikniemy zdarzeń drogowych. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także udzielić pierwszeństwa pieszemu przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę. Sprawdźmy stan naszego pojazdu przed wyruszeniem w drogę. Do kierowcy należy obowiązek przygotować tak auto do drogi, aby zalegający śnieg, czy zaparowane szyby nie ograniczały widoczności i nie były przyczyną tragedii na drodze.

PIESI:
Przechodzenie przez jezdnię
Pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Pamiętajmy, że przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Piesi, a kierujący
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd nawet na przejściu dla pieszych jest niedopuszczalne.
Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów. Zabrania się: – wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi – przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, – zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, – przebiegania przez jezdnię, – chodzenia po torowisku, – wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto – przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Korzystanie z dróg
Pieszy na podstawie Kodeksu drogowego ma obowiązek korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Oczywiście w przypadku braku pobocza, możliwe jest korzystanie z jezdni. Należy jednak pamiętać, że poruszanie się w takim przypadku jest dozwolone przy jej krawędzi oraz pod warunkiem ustąpienia miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Pamiętajmy także, aby poruszać się lewą stroną jezdni oraz pobocza. Jesteśmy wtedy w stanie zareagować dużo szybciej na ewentualne zagrożenie na drodze. Pieszy poruszający się jezdnią ma obowiązek iść jeden za drugim. Dozwolone jest poruszanie się dwóch pieszych obok siebie w przypadku małego natężenia ruchu pojazdów.

Nośmy elementy odblaskowe – będziemy bardziej widoczni przez kierujących. Padający deszcz, mgła, odbijające się światła od mokrej nawierzchni jezdni lub oślepiające kierowcę światła reflektorów jadących z naprzeciwka pojazdów powoduje, że nie zobaczy odpowiednio wcześnie pieszego, który nie ma odblasków i jeszcze do tego ma na sobie ciemną odzież.

Poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek i wzajemny szacunek kierujących do pieszych i pieszych do kierujących. Te wszystkie zasady powinny pozwolić nam unikać wypadków drogowych.

KPP LUBIN