Policjanci i pracownicy socjalni – wspólnie pomagają osobom bezdomnym, których życie jest zagrożone ze względu na niskie temperatury

0
866

Policjanci i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubinie przeprowadzili wspólne działania, mające na celu pomoc osobom bezdomnym. Policjanci stale kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych, samotnych czy nieporadnych życiowo. Z uwagi na niskie temperatury, przebywanie poza budynkami i pomieszczeniami bez ogrzewania, jest niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o informowanie Policji i innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wykonajmy jeden telefon na nr 112. Być może uratujemy komuś życie. Od listopada ubiegłego roku na Dolnym Śląsku z powodu wychłodzenia zmarło już 10 osób.

Lubińscy policjanci i pracownicy Gminnego i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej sprawdzają miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne. Proponują  pomoc oraz przekazują informację o możliwości skorzystania z jej zorganizowanych i stałych form. To między innymi  ogrzewalnia i schronisko dla osób bezdomnych przy ul. Parkowej 1 oraz jadłodajnia przy ul. Jana Pawła II 58 w Lubinie, a także inne placówki pomocowe, np. w Żukowicach. Bezdomni informowani są o możliwościach uzyskania ciepłej odzieży czy posiłku. Jest to szczególnie ważne gdy niskie temperatury stanowią zagrożenie dla ich zdrowia i życia. W szczególnych przypadkach zapewniamy  transport. W trakcie akcji pracownicy GOPS, przekazywali ciepłą odzież i okrycia osobom bezdomnym.

Jednak nie tylko policjanci i pracownicy socjalni mogą pomóc. Jeśli zauważymy bezdomnych  w miejscach, w których są oni narażeni na wyziębienie i zamarznięcie,  nie pozostańmy obojętni.  Informujmy o tym fakcie instytucje pomocowe i policję. Taka pomoc dotyczy każdej osoby, którą zauważymy na przystanku, w parku, a także będąca pod wpływem alkoholu.

Policjanci stale kontrolują miejsca, w których były lub mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzamy i weryfikujemy każdą informację przekazaną od mieszkańców naszego powiatu, a każdemu bezdomnemu proponujemy pomoc. Dzielnicowi starają się także docierać do osób starszych i samotnych, które nie zawsze są w stanie, przy niskich temperaturach, ogrzać swoje pomieszczenia.

Funkcjonariusze przypominają również o możliwości korzystania z aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pomocą której możemy sygnalizować problemy osób bezdomnych i wspomóc działania służb i instytucji, które na co dzień pomagają takim osobom. KMZB w swoim katalogu potencjalnych zgłoszeń, udostępnia kategorię: „Bezdomność”, Prosimy o wykorzystanie dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu. To ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących. Może być istotne w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach wynikających np. ze znacznego spadku temperatury.

Pamiętajmy jednak, że sytuacje wymagające natychmiastowego działania należy zgłaszać na numer alarmowy 112. Jeden telefon może uratować ludzkie życie.

POLICJA LUBIN