Podróż życia wbrew przeciwnościom

0
976

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej spędzili niezapomniane chwile na Krecie. Do wycieczki doszło pomimo wielu problemów organizacyjnych. Znalazło się wiele instytucji i osób dobrej woli, dzięki którym udało się te trudności pokonać.

Osoby z niepełnosprawnością uczęszczające na Warsztat Terapii Zajęciowej w Polkowicach od wielu miesięcy przygotowywały się do wyjazdu na grecka wyspę Korfu. Dla wielu miała to być wyprawa życia – czas niezwykłych wyzwań, nowych doświadczeń i niezapomnianych przeżyć. Niestety kilkanaście dni przed zaplanowanym wyjazdem, biuro podróży Millenium Travel International z Legnicy, które też podjęło się organizacji przedsięwzięcia ogłosiło upadłość. Środki finansowe przeznaczone na wyjazd zostały wpłacone w całości, a na ich zwrot z Urzędu Marszałkowskiego należało poczekać do roku czasu. Większość uczestników na wieść o odwołanych planach nie potrafiłaby pogodzić się z tym faktem. Niewiele brakowało, by całe przedsięwzięcie nie doszło do skutku.

Brak środków finansowych, nieprzyjazne przepisy związane z udziałem osób psychicznie chorych w podróżach lotniczych, a do tego brak chęci przyjęcia grupy osób niepełnosprawnych w bazach hotelowych. To tylko niektóre problemy, z którymi w błyskawicznym tempie trzeba było się zmierzyć – mówi Stanisław Rapczuk, kierownik WTZ.

Na szczęście, dzięki pomocy wielu firm oraz osób prywatnych udało się doprowadzić do wyjazdu.

Skoordynowane działania spowodowały, że uczestnicy WTZ mogli liczyć na przychylność wielu środowisk i instytucji, dzięki którym odbył się wyjazd na grecką wyspę Kreta. Dzięki takim firmom jak: CCC S. A., PGM Sp. z o.o. w Polkowicach, Ensila GROUP z Bolesławca i anonimowym darczyńcom oraz niezwykle preferencyjnym warunkom biura podróży Rainbow Tours S. A. całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane w niespełna dwa tygodnie – mówi kierownik WTZ.

Ileż było emocji towarzyszących wyjazdowi. Odprawa na lotnisku, lot oraz sam pobyt na wyspie dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń. Był czas na poznanie wielu niezwykłych miejsc, zetknięcia się z inną kulturą a także zaznania aktywności fizycznej. Wspólnie podróżując po wyspie uczestnicy odwiedzili urokliwe i bogate historycznie miasta Chania i Retimno. Osoby z niepełnosprawnością mogły zobaczyć pozostałości murów miejskich, ruin starożytnej Kydonii, niezwykłe weneckie porty, otoczone kolorowymi kamienicami, turecki Meczet Janczarów oraz wenecką twierdzę Forteza. Pływali w Morzu Śródziemnym i po jedynym słodkowodnym jeziorze wyspy Kournas. Ponadto przebyli pieszo Kanion Imbros w Górach Białych oraz podróżowali rowerami po okolicznych miejscowościach.

Granice i ograniczenia, które dotychczasowo wykluczały osoby z niepełnosprawnością z głębszego doświadczania życia, zostały podczas wyjazdu przełamane, co też w większym stopniu usamodzielniło uczestników i dało im większą odwagę do osobistego zmagania się z własnymi słabościami.

Działalność WTZ jest finansowana ze środków PFRON, Powiatu Polkowickiego, Urzędu Gminy Polkowice.