Oszuści nie próżnują. Nie dajmy się nabrać!

0
1306
Policja Komenda wejście

Pomimo wielu apeli i ostrzeżeń policji, nadal dochodzi do oszustw, kiedy przestępcy podszywając się pod różne osoby wyłudzają pieniądze. Dzięki medialnemu nagłośnieniu i licznym kampaniom profilaktycznym wzrasta świadomość społeczeństwa dotycząca tego typu zagrożeń. Najbardziej czujni i ostrożni wobec obcych osób powinni być seniorzy, to właśnie osoby starsze najczęściej padają ofiarami przestępstw „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika socjalnego”. Oszuści chwytają się nowych metod, wykorzystują naiwność i zaufanie innych.  Ich działania są przemyślane i wyrachowane. Nie mają najmniejszych skrupułów, by pozbawić człowieka jego oszczędności całego życia lub zabrać ostatnie pieniądze, jakie w ogóle posiada. Co powinno nas zaniepokoić i jak uchronić siebie oraz bliskich przed oszustami, wyjaśnia głogowska policja.

Jak się okazuje prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze z Głogowa otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, którym udało się zdemaskować oszustów. Odpowiednia reakcja i zachowanie niedoszłych ofiar, pozwoliły ustrzec się przed stratami materialnymi. Ponieważ jednak nadal dochodzi do licznych incydentów, głogowska policja w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców apeluje po raz kolejny o zachowanie ostrożności. W kontaktach z obcymi, którzy odwiedzają nas w domu powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Najlepiej takich osób po prostu nie zapraszać i nie wpuszczać do środka. Odnotowano przypadki kradzieży, kiedy to oszuści podawali się za pracowników socjalnych, przedstawicieli handlowych, pracowników spółdzielni, gazowni, energetyki, policjantów czy księży. Pomysłowość przestępców nie zna granic.

W ostatnim czasie oszuści stosują metodę „na policjanta” lub „funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji”.

Co warto wiedzieć o metodach pracy Policji, by nie paść ofiarą tego typu przestępstwa?

Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie jakiejkolwiek gotówki!
ZWRACAMY SIĘ Z APELEM, ZWŁASZCZA DO OSÓB MŁODYCH – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Wykorzystajmy sposobność i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności
― mówi p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Głogowie aspirant Łukasz Szuwikowski.

Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie Bogdan Kaleta dodaje ―Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką. Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.