Według prognoz od jutra i przez niemal cały najbliższy tydzień w Polsce wystąpią upały, a w powiecie polkowickim temperatura może osiągnąć nawet 36 stopni w cieniu. O ile nad brzegiem morza podczas wakacji taka temperatura jest pożądana, o tyle w mieście bywa trudna do zniesienia. Jak radzić sobie z upałami?
W czasie upałów, gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza, zwiększa się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania. Szczególnie narażone na nie są dzieci, osoby starsze i chore, dlatego bardzo ważne poznanie kilku zasad, które pozwolą uniknąć przykrych skutków przebywania w wysokich temperaturach.
Najprostszą metodą jest po prostu… unikanie upału. Dlatego, o ile nie ma takiej potrzeby, najlepiej nie wychodzić z domu między godziną 10 a 15. Pomieszczenia należy wietrzyć w godzinach rannych i nocą, w ciągu dnia okna powinny być zasłonięte i zamknięte. Żeby ulżyć sobie w upale można też kilka razy dziennie robić sobie chłodny prysznic i mokre okłady. W czasie wysokich temperatur warto wzbogacić swoją dietę w lekko słone potrawy oraz owoce i warzywa o wysokiej zawartości potasu (pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki), aby uzupełnić niedobory minerałów. Nie zapomnijmy o piciu dużej ilości wody oraz unikaniu napojów alkoholowych.
Jeśli musimy wyjść z domu w czasie, gdy temperatura na dworze jest najwyższa, pamiętajmy o wygodnym ubraniu (najlepiej w jasnych kolorach, wykonanych z włókien naturalnych) oraz o nakryciu głowy, okularach i kremie z filtrem, a także o przewiewnych butach. Nigdy nie należy zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie, bo pobyt w rozgrzanym pojeździe może skończyć się dla nich tragicznie. Jeśli w godzinach 10-15 przebywamy poza domem, dobrze jest szukać miejsc z klimatyzacją a także w miarę możliwości schładzać ciało wodą, na przykład korzystając z kurtyn wodnych. Podczas upału niewskazany jest duży wysiłek fizyczny.
W czasie występowania wysokich temperatur należy zachować czujność. W przypadku, gdy zauważy się u kogoś (bądź u siebie) występowanie takich objawów jak zawroty głowy, nudności, przyspieszona akcja serca lub stan podgorączkowy, należy jak najszybciej przenieść osobę w chłodne miejsce, zwilżyć twarz, ręce i nogi, a następnie skontaktować się z najbliższym punktem opieki medycznej. Jeśli osoba majaczy, ma drgawki, gorącą i suchą skórę, traci przytomność – natychmiast trzeba wezwać lekarza bądź pogotowie ratunkowe.
Często w najbliższym otoczeniu mieszkają osoby chore, samotne czy w podeszłym wieku. Nie bądźmy obojętni – odwiedzajmy je i sprawdzajmy czy nie potrzebują naszej pomocy.