„Mariapocs – węgierska Częstochowa” w głogowskim muzeum

0
1220
2013-12-01-wystawa w Muzeum@Glogow-plakat-mariapocs-plakat

5 grudnia w Muzeum Archeologiczno – Historycznym odbędzie się wernisaż wystawy „Mariapocs – węgierska Częstochowa”. Prezentowana wystawa przedstawia najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech.

Głogowskie muzeum zaprasza do oglądania wystawy „Mariapocs – węgierska Częstochowa”, która prezentuje najsłynniejsze sanktuarium maryjne na Węgrzech. Zbudowane przez Zakon Bazylianów sanktuarium z piękną barokową świątynią stało się miejscem pielgrzymek. Do cudownej ikony Matki Boskiej Płaczącej przybywają i modlą się wierni nie tylko z Węgier, ale i z Ukrainy, Słowacji czy Rumunii. W 1991 roku sanktuarium w Mariapocs odwiedził papież Jan Paweł II.

Ikona w Máriapócs jest kopią, gdyż oryginał przechowywany jest w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Jest to wizerunek Marii z Dzieciątkiem w bizantyjskim typie Hodegetrii. Dzieciątko trzyma w ręku kwiat, symbol Trójcy Świętej. Pod względem artystycznym należy do prowincjonalnego nurtu ikon malowanych w XVII wieku przez karpackich Rusinów.

Początki kultu wiążą się z datą 14 listopada 1696 gdy na ikonie miały się pojawić krople, uznane za łzy. Zjawisko to powtarzało się więcej razy i było obserwowane przez wiele osób

“Ekspozycja przybliża także, mało nam znane wątki, wspólnego dla Polski i Węgier dziedzictwa chrześcijańskiego, jak np. sanktuarium jasnogórskie w Częstochowie, klasztor klarysek w Starym Sączu oraz św. Jadwiga – królowa i patronka Polski i Litwy” – informuje Ewelina Wyrwas z głogowskiego muzeum.

Wernisaż wystawy odbędzie się 5 grudnia o godz. 17.00. Wystawę będzie można zwiedzać do końca lutego 2014r.

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Głogowa Jan Zubowski.