Głogowscy uczniowie piszą listy

0
917
2013-12-11-maraton-pisania-wierszy@Glogow-fot.zrodlo-PAP-ai_maraton_pap_600

W nadchodzący weekend w kilkuset miejscach w całej Polsce, odbywać się będzie XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International. Do akcji, której celem jest walka o prawa człowieka, włączyły się także głogowskie szkoły.

W dniach 14-15 grudnia, w ponad 400 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIV Maraton Pisania Listów Amnesty International.  Akcja Amnesty Intternational odbywa się każdego roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Angażuje się w nią kilkadziesiąt krajów z całego świata.

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju listy pisane są w weekend, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym. List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

Co roku 12 osób staje się bohaterami Maratonu. To w ich obronie apelują organizatorzy akcji. Aktywne protesty sprawiły, że bohaterka obecnej edycji, Yorm Bopha z Kambodży, właśnie została zwolniona z więzienia, w którym bezprawnie przebywała od 2012 r. To dowód skuteczności wspólnych protestów.

Maraton Pisania Listów w obronie osób prześladowanych za poglądy odbył się  już 12 grudnia w Zespole Szkół Ekonomicznych –“To gest wsparcia dla prześladowanych, który przyczynia się do realnej poprawy ich sytuacji i do tego zachęcaliśmy naszą młodzież” – mówi dyrektor szkoły Wojciech Janisio. Ponieważ w większości uczniowie szkoły to osoby dojeżdżające, Maraton Pisania Listów zorganizowano w tygodniu.W tym roku głogowski ekonomik pierwszy raz włączył się  do tej akcji.

W najbliższą sobotę od godz. 12.00 do 24.00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy Piotra Skargi 5 trwać będzie Maraton Pisania
Listów. Podczas Maratonu w PWSZ odbywać się będą między innymi projekcje filmów, wystawa na temat praw człowieka, występy młodych artystów ze szkoły ASLAN oraz głogowskich wokalistów oraz koncert zespołu rockowego INSANE LYNN. Organizatorami akcji są Szkoła Podstawowa i Gimnazjum ASLAN oraz PWSZ w Głogowie.

Ponadto w Głogowie do akcji Pisania Listów włączył się Zespół Szkół Ogólnokształcących oraz Zespół Szkół Politechnicznych.