Głogów miastem recyklingu

0
1328
Miedziak.info.pl recykling śmieci odpady plastik sprasowane butelki

Na naszej planecie z roku na rok mieszka coraz więcej ludzi. Niestety produkują oni również coraz więcej śmieci. Jeśli ludzkość nic by z tym nie robiła, w bardzo szybkim tempie zasypałaby nas wielka fala odpadów. Na szczęście wymyślono segregację odpadów i recykling, dzięki którym można pogrupować i przetworzyć śmieci tak, aby jak najmniej zanieczyszczały ziemię oraz mogły służyć ludziom wielokrotnie, ale w przetworzonej postaci. I tu miła wiadomość: Gmina Miejska Głogów po raz pierwszy w historii konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu otrzymała wyróżnienie w kategorii Lider Zbiórki Tworzyw.

W 2015 roku z terenu Głogowa odebrano bezpośrednio od mieszkańców 463800 kilogramów odpadów z tworzyw sztucznych! W XVI edycji konkursu o Puchar Recyklingu nagrody przyznano nie tylko za wyjątkowe osiągnięcia w zbiórce poszczególnych frakcji odpadów, ale również za kompleksowe działania w zakresie gospodarki odpadami.

Dużą popularnością wśród mieszkańców cieszą się konkursy edukacyjne z zakresu recyklingu organizowane w grupie FB Głogowskie e-Gratowisko. Inną formą są warsztaty ekologiczne prowadzone w placówkach oświatowych przy współpracy z Fundacją RECAL, projekt „Piłki za puszki” czy konkurs „Czyściciel Świata w roku szkolnym 2015/2016” prowadzony we wszystkich placówkach oświatowych. Dzieci z głogowskich szkół uczestniczą także w warsztatach majsterkowania, których organizatorem jest Castorama Głogów. Prowadzony jest także projekt EKOPAKA, warsztaty edukacji recyklingowej zorganizowane dla koordynatorów projektu „Czyściciel Świata”, pikniki ekologiczne dla uczniów głogowskich placówek oświatowych oraz cykliczne akcje Sprzątanie Świata.

Na wszystkich głogowskich osiedlach od lat rzędami stoją kolorowe pojemniki na różnego rodzaju odpady. Jak wielu mieszkańców pamięta, na początku nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, jednak z czasem ludzie zaczęli segregować śmieci coraz sumienniej. Zapewne przyczyniła się do tego specjalna ustawa nakazująca takie właśnie działania. Jak pokazują wyniki konkursu, mieszkańcy Głogowa nie mają z tym w tej chwili żadnych problemów a nawet powinni być stawiani jako wzór dla innych. Wszystkim, którzy przyczynili się do zdobycia tego wyróżnienia dla mieszkańców Gminy Miejskiej Głogów składamy serdeczne gratulacje!

Dla tych, którzy nie czują się jeszcze zbyt biegli w tematyce segregacji odpadów przypominamy, że powinniśmy wyrzucać:

  • szkło bezbarwne do białego pojemnika a szkło kolorowe do zielonego (po usunięciu z nich nakrętek, kapsli, korków oraz papierowych etykiet; butelki i słoiki po napojach i żywności, szklane flakony, opakowania szklane po kosmetykach, inne szklane przedmioty wykonane z grubego szkła),
  • papier do niebieskiego pojemnika (gazety i czasopisma, książki, zużyte zeszyty, koperty, reklamy, kartony i tekturę zwykłą i falistą, worki papierowe, ścinki drukarskie, całkowicie opróżnione opakowania wielomateriałowe – makulatura powinna być sucha, po zgnieceniu i usunięciu zszywek, spinaczy, grzbietów z tworzyw sztucznych, folii oraz resztek artykułów spożywczych)
  • a plastik do pojemników żółtych lub do dużych koszy klatkowych (po zgnieceniu i usunięciu z nich resztek środków chemicznych i artykułów spożywczych: puste butelki plastikowe po różnych napojach, kubki po jogurtach itp., zgniecione i puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, czyste kanistry plastikowe, plastikowe worki, torebki, reklamówki, folie opakowaniowe).

Opady mieszane należy wyrzucać do zbiorczych kontenerów znajdujących się przy blokach i domach (powinno tam się znaleźć wszystko, czego nie można wrzucać do pojemników na odpady segregowane, a co nie jest odpadem niebezpiecznym, za który uważa się np. przeterminowane leki, opakowania po środkach ochrony roślin, zużyte sprzęty elektroniczne i elektryczne i ich części oraz baterie i akumulatory). Te należy oddawać do odpowiednich punktów (świetlówki, baterie oraz elektro-śmieci do sklepów prowadzących sprzedaż takich artykułów, stare meble, odpady niebezpieczne i problematyczne do PSZOKu a przeterminowane leki do apteki.