Farma wiatrowa koło Głogowa

0
1292
zdjęcie 2014-03-28-farmy-wiatrowe@Głogów-01

Trwają prace przygotowawcze do budowy farmy wiatrowej w okolicach Głogowa. Jeszcze w tym roku spółka Energetyka wystąpi do KGHM-u o wydanie warunków przyłączenia do wewnętrznej sieci kombinatu. Farma będzie produkowała energię na potrzeby KGHM.

Grupa KGHM planowała budowę dwóch bloków na biomasę. Biomasa jest to jedno z podstawowych źródeł energii odnawialnej wykorzystywanej w naszym kraju.

Biomasa do planowanych bloków budowanych przez KGHM ma pochodzić m.in. z ich własnych plantacji biomasy. Plantacje wierzby energetycznej, założone w roku 2009 przez spółkę Energetyka, mają łączną powierzchnię ok. 380 ha.  – “Docelowo planowane jest prowadzenie upraw na powierzchni 700-800 ha, w zależności od możliwości pozyskania nowych gruntów pod uprawy. Obecnie użytkowane tereny są w większości dzierżawione od KGHM Polska Miedź” – mówi Adam Witek, prezes spółki Energetyka, wchodzącej w skład grupy KGHM.

Projekty budowy biomasy zostały jednak wstrzymane, m.in. z powodu braku ustawy dotyczącej odnawialnych źródeł energii.

W zakresie budowy bloków na biomasę zrealizowano pierwszy etap realizacji inwestycji – opracowano “Koncepcję budowy bloku na biomasę w rejonie wydziału EC 2 Polkowice”. W chwili obecnej, z uwagi na przeciągające się procedury legislacyjne, tj. brak ustawy o OZE oraz gwałtowny i niekontrolowany spadek cen zielonych certyfikatów, do czasu ustabilizowania się sytuacji rynkowej na satysfakcjonującym poziomie, postanowiono nie podejmować ostatecznej decyzji co do terminu rozpoczęcia realizacji etapu drugiego – prac obiektowych – mówi Adam Witek.

Teraz KGHM planuje inne inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich mają być farmy wiatrowe w okolicach Głogowa.

Trwają prace przygotowawcze do budowy farmy wiatrowej i w tym roku Energetyka wystąpi do KGHM o wydanie warunków przyłączenia do wewnętrznej sieci KGHM. Farma będzie produkowała energię na potrzeby KGHM – wyjaśnia Adam Witek.

Początkowo farma miała mieć moc 45 MW, jednak ze względów środowiskowych jej moc została zredukowana do 34,5 MW.

KGHM inwestuje także w jednostki opalane gazem ziemnym. W listopadzie 2013 r. przekazano formalnie do eksploatacji blok gazowo-parowy Polkowice. Drugi blok gazowy, powinien wkrótce zostać oddany.

źródło: http:energetyka.wnp.pl