Dzisiaj obchodzimy Dzień Sąsiada

0
1084

Dzisiaj (28 maja) kalendarz świąt nietypowych wskazuje, że obchodzimy Europejski Dzień Sąsiada. Dzień ten po raz pierwszy został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności. W tym dni, więc można, a nawet należy uśmiechnąć się życzliwie do swojego sąsiada.

Dawniej sąsiad pełnił ważną role w życiu społecznych. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku w polskich wsiach panował obyczaj tak zwanej “tłoki”, czyli sąsiedzkiej pomocy. Jeśli któryś z gospodarzy nie mógł sam wykonać danej pracy na czas, solidarnie pomagała mu cała wieś. Towarzyszył temu swoisty rytuał, łącznie z poczęstunkiem muzyką i tańcami. W miastach rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej – czasami w jednym bloku mieszka więcej osób niż w małej wsi, a wiele z nich widuje się niezwykle rzadko W dzisiejszych czasach, więc więzy sąsiedzkie zostały nieco poluźnione. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wygląda nas sąsiad, nie mówimy mu “dzień dobry”, nie spędzamy razem czasu. Żeby nieco zmienić tą sytuacje Europejska Federacja Lokalnej Solidarności postanowiła ustanowić Europejski Dzień Sąsiada. Święto to obchodzone jest od 2000 roku w ostatni wtorek maja. Dzień Sąsiada przypada, więc dzisiaj (28 maja). Jak twierdzą organizatorzy, w całej Europie osłabiają się więzi społeczne, a rosnący indywidualizm prowadzi do coraz częstszego wycofania ludzi z lokalnego życia. Dlatego warto przynajmniej w ten jeden dzień w roku zdobyć się na przyjacielski gest – zintegrować się z sąsiadami, zwłaszcza z tymi, których widujemy od lat, a nie mieliśmy okazji poznać bliżej. Dzień Sąsiada ma, więc na celu zjednoczenie Europy nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również tym codziennym – lokalnym.

Należy także pamiętać, że sąsiad może być dla nas pomocny w niektórych sytuacjach. Zbliża się okres wakacyjny, niedługo będziemy wyjeżdżać z domów żeby udać się na odpoczynek. Warto wtedy poprosić sąsiada, aby miał oko na nasz dobytek. Sąsiad może na przykład odbierać naszą pocztę, czy zapalać od czasu do czasu światło. Wtedy złodziej nie będzie wiedział, że nasze mieszkanie stoi puste i być może powstrzyma się od kradzieży. Czujny sąsiad może też w porę zawiadomić policje.