Bolesławiecka tradycja w legnickiej Galerii Ring

Wystawa pt. „Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu 2012-2017” to przekrojowa ekspozycja w legnickiej Galerii Ring świadcząca o ponad 50-letniej bolesławieckiej tradycji. W piątek, 12 stycznia o godz. 18:00 przewidziany jest jej wernisaż. Unikatową kolekcję można obejrzeć do 4 lutego 2018. 

0
1342

Wystawa pt. „Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu 2012-2017” to przekrojowa ekspozycja w legnickiej Galerii Ring świadcząca o ponad 50-letniej bolesławieckiej tradycji. W piątek, 12 stycznia o godz. 18:00 przewidziany jest jej wernisaż. Unikatową kolekcję można obejrzeć do 4 lutego 2018. 

Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski po raz pierwszy zagości w Legnicy. Wystawa zaprezentuje efekty zmagań artystycznych z gliną i eksperymentowania z dostępnymi w bolesławieckich fabrykach surowcami.

Historia Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławcu 

Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski został zapoczątkowany w Bolesławcu, w 1964 roku, jako część Plenerów Dolnośląskich. Z biegiem czasu Plener ewoluował i zmieniał swą formę. Od 1975 roku miał już zasięg ogólnopolski, a od 1996 roku funkcjonuje pod obecną nazwą. Plenery odbywają się co roku w okresie letnim. Do Bolesławca zjeżdżają wówczas artyści – ceramicy z całego świata, m.in. z Polski, Czech, Niemiec, Słowacji, krajów skandynawskich, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a nawet Australii, by wspólnie uczestniczyć w działaniach artystyczno-heppeningowych. Tworzą oni w miejscowych zakładach, a efekty ich pracy twórczej prezentowane są w formie wystaw poplenerowych w ośrodkach kultury, muzeach i instytucjach wystawienniczych w kraju i za granicą.

Tradycja organizowania Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich w Bolesławcu sięga roku 1963 kiedy to artysta rzeźbiarz Jerzy Boroń dał początek Dolnośląskim Plenerom. Do roku 1967 głównymi ośrodkami przyjmującymi artystów zjeżdżających z całej Polski były Bolesławiec, Chocianów, Ziębice i Oleśnica. Wydarzeniami towarzyszącymi działaniom plenerowym były i w dalszym ciągu są wystawy połączone z prelekcjami, a także spotkania autorskie i dyskusje.

W późniejszych latach kierownictwo i tworzenie koncepcji Plenerów Dolnośląskich przejęli, zwłaszcza w Bolesławcu, artyści ceramicy. Dodatkowym urozmaiceniem formuły plenerów były liczne happeningi rzeźbiarzy ceramików m.in. Wewnątrz (2000 r.), Utrwalanie śladów (2002 r.), Happy Tower (2003 r.). Z czasem ogólnopolska formuła plenerów zmieniła się na międzynarodową. Do Bolesławca zaczęli zjeżdżać artyści z całego świata z Japonii, Meksyku, Turcji, Węgier, Niemiec, Francji, Anglii i wielu innych państw. Do tej pory Plener gościł ponad 300 artystów z całego świata.

Dziś spotkania artystów ceramików w ramach Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno – Rzeźbiarskich w Bolesławcu są niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w międzynarodowym dialogu artystów ceramików. Dzięki współpracy z lokalnymi producentami ceramiki artyści mają okazję tworzyć w lokalnych fabrykach ceramicznych (Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz, także pracownie ceramiczne BOK-MCC), wymieniać się doświadczeniami oraz eksponować swoje prace na wystawie poplenerowej organizowanej w Polsce i za granicą. Trzytygodniowe plenery rozpoczynają się każdego roku w przedostatni weekend sierpnia, podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki – imprezy której celem jest nie tylko promowanie producentów ceramiki z całego świata, ale także upowszechnianie wiedzy na temat szeroko pojętej „sztuki ognia”.