Policja, Rap i Antymina. Wspólne działania przeciwko uzależnieniom

0
691
Miedziak Policja sygnał policyjny radiowóz

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie zorganizowali spotkania dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. Główną atrakcją i innowacyjnym pomysłem na dotarcie do młodych ludzi byli muzycy, których płaszczyzną i narzędziem do kontaktu z młodzieżą jest muzyka rap i hip hop. Celem spotkania jest troska o dzieci i młodzież, aby ich życie było wolne od narkotyków, alkoholu i przemocy. Do działań policjanci zaprosili przedstawicieli programu profilaktycznego pn. „Antymina”. Całość akcji została wsparta finansowo przez Fundację KGHM Polska Miedź.

W dniach 23 i 24 maja 2019r. lubińscy policjanci przeprowadzili działania profilaktyczno – edukacyjne skierowane do młodzieży, które poświęcone są uzależnieniom. Do działań funkcjonariusze włączyli grupę muzyków zajmujących się od lat pracą z młodzieżą. Muzycy, Mirosław Kolah Kolczyk i Andrzej Jaśtak, realizują program pn. “Antymina”. Na spotkaniach z nimi młodzież dowiaduje się o zagrożeniach jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki i inne używki. Wiedza ta jest podana w sposób atrakcyjny i interesujący dla młodego człowieka. Płaszczyzną i narzędziem do kontaktu jest muzyka.

Przez 2 dni profilaktycy odwiedzili kilka szkół, gdzie młodzież w skupieniu słuchała wiarygodnych dla nich opowieści dwóch młodych terapeutów, którzy niegdyś wplątani byli w świat przestępczy, walcząc z własnymi słabościami i uzależnieniami. Przeszli w życiu zbyt wiele i w zbyt młodym wieku. Swoim przekazem przestrzegają przed śmiercionośną miną.

Uczniowie idąc na spotkanie spodziewali się kolejnego wykładu o konsekwencjach prawnych zażywania narkotyków. Byli bardzo mile zaskoczeni. Spotkali się bowiem z ciekawym przekazem, autentycznymi historiami chłopaków, którzy w swoim życiu przeszli bardzo wiele-od uzależnienia od narkotyków i alkoholu – po pobyty w więzieniu. Teraz, wiedząc co stracili i jak wiele ich kosztowała walka o normalne życie chcą, również w formie muzyki, zachęcić swoich odbiorców do życia wolnego od przemocy, alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Aby młodzież nauczyła się na ich błędach, czego w życiu nie robić.

Głównym celem działań profilaktycznych jest przeciwdziałanie patologiom społecznym, ukazanie zdrowotnych i społecznych skutków zażywania środków odurzających, narkotyków czy alkoholu, zwiększenie wiedzy na temat ich szkodliwości, kształtowanie postaw asertywnych, a także, co najważniejsze, umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich najbliższych.

Atrakcją dla młodzieży był również freestyle, wykonany przez muzyka Mirosława Kolczyka Kolah.

Projekt miał miejsce w Lubinie w SP 12, Zespole Szkół MCKK, I i III LO, a także w PCOiW w Lubinie.

Całość działań została sfinansowana przez Fundację KGHM Polska Miedź

KPP LUBIN