Wielki Gminny Test Niepodległości

0
891

Muzyka, atmosfera, gra świateł i w końcu emocje, które sięgnęły zenitu – wszystko, jak w prawdziwym telewizyjnym teleturnieju. Gminny Test z okazji 100–lecia Niepodległej Polski – był nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale także wyjątkowym przeżyciem zarówno dla uczestników, jak i publiczności.

Który ze sportowców zdobył dla Polski najwięcej olimpijskich medali indywidualnych? Ile dni trwało Powstanie Warszawskie? W którym roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej? Ile rolek papieru toaletowego rocznie przypadało na jednego mieszkańca w dobie kryzysu ekonomicznego? W którym roku miał miejsce przewrót majowy? – to tylko część pytań, z którymi zmierzyć się musieli uczestnicy Gminnego Testu Niepodległości.

Pytania podzielone zostały na bloki tematyczne: historię sportu, kultury, życia codziennego oraz postaci Józefa Piłsudskiego. 25 pytań – niektóre łatwe, niektóre trudne. Nie było kół ratunkowych ani podpowiedzi publiczności. Pojawiły się za to emocje i duch niesamowitej rywalizacji, dzięki tabletom pozwalającym każdemu graczowi na połączenie się z dużym ekranem. Pozytywne napięcie udzieliło się również całej widowni. Po każdym pytaniu zarówno gracze jak i publiczność mogli na bieżąco śledzić rywalizację. Na wielkim ekranie widzieliśmy najszybciej odpowiadających oraz kolejność drużyn. Atmosferę dodatkowo podkreślały projekcje multimedialne, tło muzyczne, efekty dźwiękowe oraz profesjonalna obsługa. Całość poprowadził doświadczony konferansjer, który oprócz prowadzenia gry, przybliżył ciekawostki i fakty historyczne widowni.

Poczułam się jak w telewizyjnych „Milionerach” – skomentowała jedna z uczestniczek.

We wspólnej zabawie wzięło udział 10 drużyn pięcioosobowych drużyn, których przedstawiciele aktywnie działają na rzecz gminy. Rywalizowali seniorzy, sołtysi, radni, strażacy, reprezentanci zespołów folklorystycznych, teatralno – kabaretowych oraz wokalnych. Nie zabrakło najmłodszych mieszkańców naszej gminy, swoje drużyny wytypowały gminne szkoły podstawowe i gimnazjum.

Rok obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości to wspaniała okazja do głębszego poznania drogi naszego kraju do niepodległości i naszych dokonań po jej odzyskaniu, a także budowania wspólnoty poprzez integrację i aktywizację mieszkańców gminy. Ośrodek Kultury Gminy Lubin przygotował pytania i projekcję multimedialną, tak aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia historyczne, sportowe i kulturalne minionego stulecia. Tej sentymentalnej podróży w czasie towarzyszyły fragmenty filmów dokumentalnych. Uśmiech wywoływały pytania dotyczące życia codziennego, szczególnie absurdy PRL-u, które w swoich filmach pokazywał Stanisław Bareja czy Jerzy Gruza. Nikt już dzisiaj nie pamięta, że w latach 80-tych papier toaletowy był towarem deficytowym, a rocznie na każdego Polaka przypadało 7 rolek.

We wspólnej zabawie udział wzięła również publiczność, która nie tyko znakomicie kibicowała i dopingowała drużyny, ale również odpowiadała na pytania.

W Gminnym Teście Nieodległości decydowała nie tylko wiedza, ale także szybkość udzielanych na tabletach odpowiedzi. Najtrafniej i najszybciej odpowiadał radny elekt Jerzy Tadla, który wygrał w kategorii indywidualnej. Drugie miejsce zajęła Barbara Kosobucka, a trzecie Jolanta Fijałkowska.

Rywalizację drużynową wygrali radni, którzy uplasowali się przed drużyną zespołów wokalnych, reprezentowaną przez Siedlecką Nutę i Swojską Nutę. Ostatnie miejsce na podium zajęła drużyna sołtysów.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin ufundował nagrody pieniężne dla zwycięzców – 750 zł dla drużyny, 250 zł dla zawodnika. Swoją nagrodę drużyna radnych przekazała Rodzinnemu Domowi Dziecka w Składowicach, natomiast zwycięzca rywalizacji indywidualnej Jerzy Tadla wygraną przekazał na Uczniowski Klub Sportowy Rugby Huragan.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” Marka Boruckiego o dokonaniach rodaków, którzy rozsławili nasz kraj za granicą. Z niej dowiemy się kto założył UNICEF , wynalazł szczepionkę na tyfus, zaprojektował współczesny model klawesynu.

To niezwykłe wydarzenie uświetnił zespół Lejdis, który przypomniał niezapomniane utwory związane z naszą historią. Usłyszeliśmy nie tylko pieśni legionowe, niezwykle wzruszająco wybrzmiała interpretacja utworu Agnieszki Osieckiej z filmu „Prawo i pięść”.