Gmina Głogów została zgłoszona do ogólnopolskiego konkursu, którego laureatem zostanie miejscowość z największą ilością oddanych głosów. Jest to kampania społeczna fundacji PGNiG, która ma celu zwiększenie wiedzy na temat smogu oraz związanych z nim zagrożeń. PGNiG zachęca społeczności do głosowania na wybrane lokalizacje, by zdobyć Naukową Stację Zabaw. W ten sposób PGNiG chce dotrzeć do jak największej ilości osób z szeroko pojętą edukacją dotyczącą zanieczyszczeń powietrza. Wzrost świadomości jest tu najważniejszym aspektem, nagroda to dodatkowa atrakcja, która ma zachęcić i przyciągnąć uwagę lokalnych społeczności. Zasady konkursu są bardzo proste, a samo głosowanie zajmuje dosłownie minutę. Każde kliknięcie na gminę Głogów przybliża małych głogowian do zwycięstwa…
Polacy wciąż wiedzą mało o smogu, jego przyczynach i negatywnych skutkach dla zdrowia…
Kampania społeczna PGNiG „Powietrze bez śmieci” rozpoczęła się 14 listopada ubiegłego roku. Jej częścią jest projekt „Rodzina i dzieci, powietrze bez śmieci”, który ma objąć kilka tysięcy szkół podstawowych oraz wszystkie gminy w Polsce.
―Nadrzędnym celem kampanii jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tak zwanej niskiej emisji, na którą mamy największy wpływ. To piece „kopciuchy”, kominki i spaliny samochodowe są głównym źródłem smogu w Polsce. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja―mówi Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG SA.
Konkurs ma pięć etapów. 24 stycznia rozpoczął się pierwszy z nich, głosowanie potrwa do 31 stycznia. Ostatni, piąty etap zakończy się natomiast 28 lutego.
Jak wygląda głosowanie?
Zagłosować na wybraną gminę można raz dziennie. Wystarczy wejść na stronę www.powietrzebezsmieci.pl , wybrać lokalizację i podać swój adres e-mailowy. Na pocztę elektroniczną otrzymamy wiadomość zwrotną,by głos był ważny należy odpowiedzieć na jedno pytanie dotyczące smogu. W wiadomości otrzymujemy krótki materiał edukacyjny, który pomoże udzielić prawidłowej odpowiedzi.
Ambasadorem programu „Powietrze bez śmieci” jest Radek Brzózka- dziennikarz, reporter i prezenter telewizyjny.
Nagroda główna, czyli Naukowy Plac Zbaw to rodzaj parku eksperymentów i zabaw, gdzie całe rodziny, nie tylko najmłodsi będą mogli poznawać prawa nauki, dobrze się przy tym bawiąc.
Równe szanse dla dużych i małych gmin
Każdy może wygrać, nawet najmniejsza gmina.
Głosy dla lokalizacji przelicza się dzieląc sumę oddanych głosów przez liczbę mieszkańców gminy, w której znajduje się ta lokalizacja.
Liczy się procentowe zaangażowanie społeczności, im więcej osób zagłosuje, tym większa szansa na wygraną.
PGNiG ufunduje 5 Naukowych Placów Zabaw dla gmin o wartości około 100 000zł.
Głogów może mieć jeden z nich…