Smog w Głogowie. Dziś lepiej zostać w domu

0
1427

Sezon zimowy to okres, kiedy wiele miast w Polsce boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Niebezpieczny dla zdrowia smog znów dał o sobie znać mieszkańcom Głogowa. W środowe popołudnie czujnik jakości powietrza zamontowany na budynku starostwa odnotował niebezpieczną „14”, co oznacza, że stan jakości powietrza jest bardzo zły. Stężenie pyłów jest tak wysokie, że dzieci, seniorzy oraz osoby chore powinny bezwzględnie pozostać w domach. Przebywanie na zewnątrz powinno być ograniczone do minimum, odradzane są także wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz.

Jakość powietrza w Głogowie może sprawdzić każdy mieszkaniec, dowolnego dnia, o każdej porze.

Przypominamy, że Głogowianie mogą na bieżąco monitorować stan jakości powietrza na stronie powiatu: www.powiat.glogow.pl. Dzięki laserowym pomiarom otrzymujemy stale, przez 24 godziny na dobę informacje o zanieczyszczeniu powietrza cząstkami różnej wielkości, wilgotności i temperaturze.

Jest się czego bać?

PM10, PM2,5 oraz PM1 to inaczej aerozole atmosferyczne, pyły zawieszone które różnią się osiągniętymi rozmiarami i kształtami. Pył składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych. Może zawierać substancje toksyczne (na przykład benzo(a)piren), metale ciężkie. Pył zawieszony jest zanieczyszczeniem powietrza, które przynosi największe szkody dla organizmu człowieka. Jest tak lekki, że może unosić się w powietrzu a jego niektóre cząstki są tak małe, że wnikają nie tylko do naszych puc, ale przedostają się również do krwiobiegu, podobnie jak tlen. Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizacje Zdrowia wynika, że największe zagrożenie stanowi zanieczyszczenie pyłem drobnym PM2,5. Długotrwała ekspozycja na ten pył może wywołać między innymi miażdżycę oraz choroby układu oddechowego u dzieci. WHO wykazuje również możliwy negatywny związek z rozwojem układu nerwowego, funkcją poznawczą i cukrzycą. Wzmocniono także związek przyczynowo skutkowy między PM2,5 a zgonami spowodowanymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

Najważniejszy dla mieszkańców obserwujących wykres na stronie Starostwa jest Indeks Jakości Powietrza, czyli IJP. Określa on jakość powietrza w sześciostopniowej skali – od bardzo dobrej do bardzo złej.

Nadchodzą zmiany! Uchwały antysmogowe nadzieją na czyste powietrze?

Być może to już ostatnia zima, podczas której smog zatruwa życie mieszkańców Dolnego Śląska. 30 listopada zostały przyjęte uchwały antysmogowe dla naszego regionu. Nad rozwiązaniami, które poprawią jakość powietrza pracował zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Opracowanie uchwał antysmogowych zajęło ponad rok, a nowe przepisy mają obowiązywać już od 1 lipca 2018.

Jest to niewątpliwie duży krok na przód w walce z niebezpiecznym smogiem.

Zgodnie z nowymi przepisami na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania będzie obowiązywał od 1 lipca 2018 roku. Główne założenia trzech projektów dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisje gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na nisko emisyjne.

Od 1 lipca 2018 będzie obowiązywał zakaz stosowania najgorszej jakości paliw:

  • Węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3mm,
  • mułów i flotokoncetratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym 20 %.

Czy nowe przepisy przywrócą czyste powietrze? Czas pokaże…