68 lat temu zakończono walki o Głogów

0
1737

1 kwietnia 1945 roku datuje się jako zakończenie walk o Głogów. Od tego wydarzenia minęło więc już 68 lat. Jak co roku mieszkańcy Głogowa, władze miasta, radni miejscy oraz powiatowi i kombatanci spotkali się w Parku Słowiańskim pod pomnikiem koalicji antyhitlerowskiej, aby wspólnie oddać hołd. Nie zabrakło oczywiście także tradycyjnego apelu poległych oraz złożenia wiązanek kwiatów.

To już tradycja, że co roku na początku kwietnia wszyscy spotykają się w Parku Słowiańskim pod pomnikiem koalicji antyhitlerowskiej, aby wspólnie uczcić rocznice zakończenia walk o Głogów. W tym roku przypadła już 68 rocznica. Tym razem obchody rocznicy zakończenia walk o Głogów odbyły się dzisiaj, czyli 3 kwietnia. – Jesteśmy krótko po najradośniejszych światach chrześcijan – zmartwychwstania pańskiego. Tak się składa, że 68 lat temu te święta następowały podobnie, z końcem marca i początkiem kwietnia 1945 roku. Były też w podobnej chłodnej atmosferze. Na szczęście na tym podobieństwa się kończą. 68 lat temu nie było słuchać radosnego “Alleluja”. Widzimy i pamiętamy krwawą daninę ludzkiej krwi. Dziś dostrzegamy jednak inny Głogów – odświętny, oczekujący radośnie wiosny. Nie oceniamy dziś skali win i przewinień tamtej wojny. Ona także niejednokrotnie naszych rodziców i dziadków skazała na tułaczy los. Dzisiaj wyrażamy wdzięczność tym, którzy podnieśli to miasto z ruin i przekazali nam przekonanie, że tu warto żyć – mówi Jan Zubowski, Prezydent Miasta Głogowa. Głos zabrał także Wiktor Wolski, wiceprezes Zarządu Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Obchody 68 rocznicy zakończenia walk o Głogów były także okazją do wręczenia medali i odznaczeń. Odznaczenia otrzymali: Tomasz Grzelecki oraz Tomasz Mżyło ze Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, Stanisław Kowalski oraz pułkownik Adam Kęstowicz. Tradycyjnie podczas uroczystości został także odczytany apel poległych oraz przybyłe delegacje złożyły wieńce kwiatów pod pomnikiem koalicji antyhitlerowskiej. Pod pomnikiem znalazły się między innymi kwiaty złożone przez Prezydenta Miasta Głogowa, Jana Zubowskiego, Starostę Powiatu Głogowskiego, Rafaela Rokaszewicza, czy delegaci z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Cała uroczystość zakończyła się odegraniem hejnału miasta Głogowa.