ZUS umarza zaległości. Skorzystaj z abolicji

0
1281
logo 2013-03-13-ZUS@Glogow-logo-001

Osoby z zaległościami wobec ZUS-u z tytułu nieopłaconych należności od ponad roku mogą korzystać z tzw. abolicji. Dzięki takiemu rozwiązaniu i po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków, możliwe jest umorzenie długów z tytułu nieopłaconych składek. Wnioski w sprawie umorzenia można składać do 15 stycznia przyszłego roku.

Ustawa abolicyjna obowiązuje jeszcze tylko do 15 stycznia przyszłego roku i do tego czasu można składać wnioski w sprawie umorzenia. Zostało więc niewiele czasu.

Ustawa ta zakłada możliwość umorzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe wraz z odsetkami za zwłokę, opłatami prolongacyjnymi, koszami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Umorzenie należności za wymienione powyżej ubezpieczenia skutkuje umorzeniem nieopłaconych należności na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za ten sam okres.

Kto może skorzystać z abolicji

„Z abolicji mogą skorzystać osoby posiadające zaległości z tytułu składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., obecnie prowadzące działalność jak również te, które zaprzestały jej prowadzenia” – informuje Emila Nowakowska, rzecznik prasowy Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy.

Co ważne, umorzeniu podlegają jedynie tzw. „składki własne” osób prowadzących pozarolniczą działalność. Umorzenie nie dotyczy składek za pracowników.

Ustawa abolicyjna obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. Osoby zainteresowane abolicją aktywnie składają do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski w tej sprawie. Do legnickiego Oddziału trafiło do tej pory blisko 2 tys. wniosków o umorzenie.

Jakie złożyć dokumenty

Jedynym wymaganym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdy należność podlegająca abolicji dochodzona jest egzekucyjnie, oprócz wniosku o umorzenie należy złożyć dodatkowy formularz i oświadczenie niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, polegającej na zawieszeniu postępowania egzekucyjnego.

Wniosek, formularze, oświadczenia a także ulotki informacyjne o abolicji dostępne są w placówkach ZUS oraz na stronie www.zus.pl.