Wędrówka po mieście zaczynać się będzie w bloku koszarowym. Kolejnym punktem będą sukiennice, które zaprezentują rozwój gospodarczy Głogowa, by następnie schodami historii wejść na Wieżę Ratusza. Wieża funkcjonuje już od paru lat, sukiennice zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. Teraz rozpoczyna się rewitalizacja bloku koszarowego przy ul. Szkolnej. Koszt ostatniej inwestycji to ponad 4 mln złotych. Pomysły na wystawy i sposoby ich ekspozycji, władze miasta zamierzają czerpać od firm, które uruchamiały, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Sukiennice Krakowskie.
Pod koniec miesiąca ma zostać podpisana umowa z głogowską firmą “Sobota” na rewitalizację bloku koszarowego przy ul. Szkolnej. “Celem prac jest wykorzystanie na potrzeby turystyczne poterny, z odkopaniem jej zasypanej części i odtworzeniem wejścia, rekonstrukcji wału ziemnego z działobitnią, wykonaniu przejścia w murze baszty obronnej jako połączenia komunikacyjnego ze Starówką” – mówi Krzysztof Sadowski, rzecznik Urzędu Miasta. Wartość inwestycji to 4 mln. 195 tys. zł. Termin zakończenia prac planowany jest na sierpień 2014r.
Blok koszarowy został odkopany parę lat temu i jest on pozostałością z czasów, kiedy Głogów był twierdzą. W przyszłości w dolnej części bloku prezentowane będą wystawy, natomiast na górze będzie się mieścić Centrum Informacji Turystycznej oraz siedziby stowarzyszeń historycznych. Obecnie Centrum Informacji Turystycznej mieści się w Ratuszu, które udziela informacji i oprowadza turystów chcących zwiedzić Wieżę Ratuszową, a w niedalekiej przyszłości także Sukiennice. Główne Centrum Informacji Turystycznej ma się mieścić w odrestaurowanym budynku koszarowym.
W przyszłości planowane jest, aby wszystkie wycieczki i zorganizowane grupy właśnie z tego miejsca rozpoczynały wędrówkę po mieście, zapoznając się z historią twierdzy. Sukiennice będą miejscem prezentującym rozwój gospodarczym Głogowa. Wchodząc na głogowską wieżę, schodami historii, turyści zapoznają się z dziejami miasta, natomiast blok koszarowy ma być miejscem, gdzie odkryć będzie można karty historii związane z wojskowością, prezentowane w formie wystaw.
Pomysły na wystawy i sposoby ich ekspozycji, władze miasta zamierzają czerpać od najlepszych – “Tutaj będziemy się posiłkować pomysłami firm, które pomagały i uruchamiały Muzeum Powstania Warszawskiego i Krakowskie Sukiennice, czyli firmy, które według mnie, pracowały przy najlepszych wystawach i prezentacjach w historii w Polsce” – mówi Krzysztof Sadowski.