20 uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych odbędzie 4-tygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech, w Centrum Kształcenia Zawodowego oraz lokalnych hotelach i restauracjach. Uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się ze sposobami przyrządzania regionalnych potraw niemieckich, organizacją pracy w restauracji i hotelu, a także z zasadami przyjmowania i obsługi gości zagranicznych w języku niemieckim. Szkoła podpisała właśnie umowę finansową na realizację projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”. Wartość projektu to 48 tys. euro.
Zespół Szkół Ekonomicznych już wkrótce rozpocznie realizację projektu„Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Realizacja całego projektu to koszt 48 tys. eur0.
“Mamy nadzieję, że realizacja projektu przyczyni się do wzrostu zainteresowania młodzieży nauką w średnich szkołach technicznych oraz na uczelniach technicznych” – mówi Wojciech Janisio, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Na 4-tygodniowe praktyki do Niemiec wyjedzie 20 uczniów. Praktyki zawodowe będą odbywać w niemieckim Centrum Kształcenia Zawodowego oraz lokalnych hotelach i restauracjach.
“Program stażu został opracowany w oparciu o zakres programowy dotyczący kształcenia uczniów szkół w zawodzie technik hotelarstwa i kucharz. Dzięki temu uczniowie mają zagwarantowany szeroki zakres programu stażu, który jednocześnie odpowiada poziomowi ich zaawansowania w zakresie teoretycznym. Dotychczas omówiono z partnerem zakres tematyczny praktyk, ilość i liczebność grup, jak również termin realizacji. Potwierdzono również możliwość wystawienia certyfikatu Europass” – mówi Wojciech Janisio.
Młodzież z ZSE zostanie bardzo starannie przygotowana do odbycia praktyk. Uczniowie zostaną podzieleni na dwie grupy: technik -hotelarz i kucharz małej gastronomii, w których przeprowadzone zostaną zajęcia pedagogiczno – kulturowo-językowe.
Na początek, w grupach odbędą zajęcia językowe, które obejmą ono m.in. słownictwo związane bezpośrednio z realizacją projektu – słownictwo zawodowe oraz słownictwo mające zapewnić młodzieży dobrą komunikację ze stroną niemiecką. Przygotowanie zakończy się testem sprawdzającym.
Następnie uczniowie odbędą przygotowanie zawodowe w wymiarze 16 godzin, które będzie miało na celu przygotowanie uczniów pod względem merytorycznym do czynności jakie młodzież będzie miała wykonywać podczas stażu.
Na zajęciach pedagogiczno – psychologicznych uczestnicy dowiedzą się o zasadach bezpieczeństwa w czasie podróży, zasadach zachowania się podczas stażu, jak efektywnie komunikować się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz jak wygląda profil dobrego pracownika.
Przygotowanie kulturowe odbędzie się w dwóch fazach – krajowej i zagranicznej. W fazie krajowej zajęcia zostaną przeprowadzone przez germanistę z ZSE w Głogowie w terminie maj – czerwiec 2014 r. Tematyką zajęć będą zasady dobrego zachowania, stereotypy i mity dotyczące Niemców i kontaktów polsko – niemieckich, a także różnorodność etniczna, rasowa i religijna w Niemczech.
Realizacja przygotowania projektu oraz okres kwalifikalności kosztów rozpocznie się 4 listopada 2013 i będzie trwała do 28 lutego 2015.