Czy wolontariat w Głogowie jest modny?

0
1059

Dzisiaj (4 grudnia) w Starostwie Powiatowym w Głogowie odbyła się konferencja pod nazwą “Moda na wolontariat? – perspektywa dla wolontariatu lokalnego”. Organizatorami przedsięwzięcia był Wrocławskie Centrum Wolontariatu. Celem spotkania było promowanie idei wolontariatu oraz promocja w regionie postawy bycia dla innych. Na konferencji zjawili się przedstawiciele głogowskich wolontariatów.

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych. Wolontariuszami są głównie młodzi ludzie, chociaż zdarzają się także dzieci oraz osoby dorosłe. Także w Głogowie nie można narzekać na brak wolontariuszy. Bezinteresowni ludzie działają między innymi w: Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży Szansa, Miejskim Ośrodku Kultury, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz głogowskich szkołach. Dzisiaj (4 grudnia) była okazja żeby porozmawiać o wolontariacie w Głogowie. Konferencja została zorganizowana przez Wrocławie Centrum Wolontariatu, które prowadzone jest przez Stowarzyszenie “Nowa rodzina”. –Bardzo się cieszę, że Wrocławie Centrum Wolontariatu zorganizowało tą konferencje. Cieszę się także, że tak dużo osób zdecydowało się uczestniczyć w tym wydarzeniu. To oznacza, że sprawa jest bardzo ważna i w naszym mieście mocno zakorzeniona. Uważam jednak, że nadal wolontariat należy promować i serdecznie zachęcam młodzież do angażowania się w bezinteresowną pomoc. – mówi Rafael Rokaszewicz, Starosta Powiatowy w Głogowie. – Mam nadzieję, że przy takim wsparciu uda nam się sporo spraw wypracować, nie tylko dzisiaj. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się rozwijać – mówi Jacek Bednarek, koordynator Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu.

W ramach konferencji została przedstawiona działalność wolontariusze ze: Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa, Klubu Ośmiu Wspaniałych przy Gimnazjum numer 2, Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Klubu Wolontariusza SOS przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. – W Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży Szansa wolontariat funkcjonuje od 15 lat. W tym czasie przewinęło się setni młodych i nie tylko młodych ludzi. Od początku staraliśmy się żeby zajęcia w ramach wolontariatu były ciekawe. Było to między innymi organizowanie zabaw. Nasi wolontariusze są także zaangażowani we wszystkie projekty, które realizuje Szansa – mówi Martyna Rybka ze Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży Szansa. Uczestnicy konferencji mieli także okazje zobaczyć film pod nazwą “Dolnośląski Wolontariusz 2011”, a także wysłuchać wykładu Jacka Bednarka pod tytułem “Model dolnośląski sieci centrów wolontariatu”. Przedstawiony został także wykład Marcina Malcherka, terenowego animatora wolontariatu w Głogowie pod tytułem “Plan działań wspierających wolontariat lokalny”. Na koniec konferencji nastąpiła dyskusja wszystkich uczestników.