Coraz bliżej otwarcia kopalni KGHM-u w Chile

0
2649
zdjęcie 2013-11-07-modernizacja-oddziału-huty-miedzi-Głogów@Głogów-fot.strona-KGHM--01-

Kolejny etap projektu KGHM-u w Sierra Gorda w Chile dobiega końca. W najbliższych miesiącach kopalnia zostanie otwarta. Zdaniem wiceprezesa zarządu Jarosława Romanowskiego, Sierra Gorda będzie w przyszłości ważnym ogniwem dla zapewnienia podaży na globalny popyt na miedź.

KGHM zakończył zdejmowanie nadkładu w kopalni Sierra Gorda. Oznacza to zamknięcie kluczowego etapu, polegającego na przygotowaniu odkrywki i udostępnieniu chilijskiego złoża miedzi i molibdenu – poinformował portal górniczy nettg.pl. Techniczne otwarcie kopalni nastąpi w ciągu najbliższych miesięcy.

Kopalnia będzie jednym z największych na świecie producentów molibdenu, z produkcją na poziomie 50 mln funtów rocznie w ciągu pierwszych lat działalności.

– “Spodziewamy się rozpoczęcia produkcji w kopalni Sierra Gorda w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Po technicznym otwarciu kopalni nastąpi okres jej rozruchu, który trwać będzie w drugiej połowie 2014 r. Dla KGHM uruchomienie produkcji w Sierra Gorda będzie ważnym kamieniem milowym. Mimo obserwowanej zmienności notowań miedzi, jesteśmy optymistami jeśli chodzi o długofalowe fundamenty tego rynku. Naszym zdaniem w nadchodzących latach konsumpcja miedzi w krajach rozwiniętych utrzyma tempo wzrostu z ostatnich lat, a Chiny pozostaną jednym z motorów przyrostu popytu na czerwony metal. Jednocześnie malejące wydatki inwestycyjne w kolejnych latach mogą być niewystarczające do zaspokojenia popytu na metale w dłuższym terminie. To oznacza, że Sierra Gorda będzie w przyszłości ważnym ogniwem dla zapewnienia podaży na globalny popyt na miedź” – powiedział Jarosław Romanowski, I wiceprezes zarządu KGHM Polska Miedź

Proces zdejmowania nadkładu w Sierra Gorda trwał dwa lata. Co ważne odbyło się to bez ani jednego wypadku po stronie członków załogi – czytamy na portalu nettg.pl

“W Sierra Gorda mamy jasno zdefiniowaną kulturę bezpieczeństwa pracy. Realizując ten projekt, udaje się nam osiągnąć niemal zerowy współczynnik odnotowanych zdarzeń” – powiedział Maciej Ściążko, dyrektor generalny projektu Sierra Gorda.

W przygotowaniu odkrywki uczestniczyło ponad 900 wyspecjalizowanych operatorów i członków ekipy technicznej, a także 600 pracowników kontraktowych.  W trwające nadal prace nad budową zakładu przeróbczego i infrastruktury towarzyszącej, niezbędnej do rozpoczęcia produkcji, zaangażowanych jest ponad 7 tys. pracowników.

źródło: portal górniczy nettg.pl