MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Głogowscy pracodawcy skorzystali z warsztatów pozyskiwania środków z KFS

Aby pracownik był bardziej wydajny a jego praca przynosiła lepsze efekty, musi się dokształcać i cały czas podnosić swoje kwalifikacje. Zdobywając minimalne wynagrodzenie, co nie jest rzadkością na obecnym rynku pracy, pracownikowi trudno jest inwestować w dodatkowe kursy czy szkolenia. Wysoki koszt utrzymania pracowników sprawia, że również pracodawcy nie są w stanie ich sfinansować. Istnieje jednak Krajowy Fundusz Szkoleniowy, z którego, na określonych zasadach, można pozyskać na to środki.

Wczoraj, czyli 24 stycznia 2017 roku w Domu Uzdrowienia Chorych przy Kolegiacie odbyły się warsztaty dla głogowskich pracodawców dotyczące pozyskania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Udział w nich wzięło ponad 100 osób.

Omówione zostały zasady KFS obowiązujące w 2017 roku. Przedstawiono również,  jak przebiegać będzie nabór wniosków i sposób ich rozpatrywania. Uczestnikom udzielone zostały odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Procedura rozpocznie się już niebawem, bo 6 lutego 2017 roku. Informacja o niej ukaże się do 31.01.2017 roku. Nie wszyscy pracodawcy jednak wiedzą, czym jest KFS, więc warto w tym miejscu przestawić chociażby podstawowe informacje.

Celem utworzenia Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) jest pomoc osobom pracującym zagrożonym utratą zatrudnienia z powodu kwalifikacji nieadekwatnych do wymagań stawianych przez lokalny rynek pracy i dynamicznie zmieniającą się gospodarkę.

W 2017 r. priorytetami wydatkowania środków KFS są:

Ponadto została utworzona rezerwa środków KFS,  o którą będzie można się ubiegać po wyczerpaniu przyznanych środków na priorytety określone powyżej, wówczas realizowane będzie wsparcie:

O sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą nie zatrudniająca żadnego pracownika.

Wnioskodawca powinien przedłożyć wniosek wraz ze wskazanymi w nim załącznikami. Druk wniosku opracowany został na podstawie obowiązujących przepisów i zawierają niezbędne informacje wskazane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Druki można otrzymać bezpośrednio w PUP Głogów (pok. 15-18 – Biuro Obsługi Pracodawców) lub pobrać ze strony internetowej (http://www.pup.glogow.pl). Rozpatrzenie wniosku nastąpi w terminie 30 dni od dnia złożenia  wniosku. Pracownik PUP może objaśnić sposób wypełnienia wniosku, nie może natomiast wypełniać go za wnioskodawcę.

Dopuszcza się negocjacje pomiędzy starostą a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem ustawicznym, realizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnione będą:

Środki KFS można przeznaczyć na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy:

W ramach KFS starosta (Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie) może przyznać pracodawcy środki na sfinansowanie kosztów kształcenia w wysokości:

Przy wyliczaniu wkładu własnego uwzględnia się wyłącznie koszty samego kształcenia ustawicznego. Nie uwzględnia się za to innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym, np. wynagrodzenia za godziny nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w zajęciach, kosztów delegacji w przypadku konieczności dojazdu do miejscowości innej niż miejsce pracy, itp. Pracodawca winien zawrzeć z pracownikiem, któremu zostaną sfinansowane koszty kształcenia ustawicznego, umowę określającą prawa i obowiązki stron. Pracownik, który nie ukończy kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (tzw. zwolnienie dyscyplinarne) zobowiązany jest zwrócić pracodawcy poniesione koszty, na zasadach określonych w umowie, a następnie pracodawca zwraca je do urzędu. Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.