71 rocznica zakończenia walk o Głogów

0
1612
2016.04.01. Głogów, 71 rocznica zakończenia walk o Głogów, Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej

W piątek pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości związane z obchodami 71 rocznicy zakończenia walk o Głogów. Jak co roku wspomniano bohaterskie czyny Polaków, broniących kraju, a kampania głogowskich żołnierzy oddała salwę honorową. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele głogowskich instytucji. Obchody zapoczątkowało przekazanie szabli żołnierzom głogowskim.

W piątek 1 kwietnia br w Głogowie pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej odbyły się uroczystości, związane z obchodami 71 rocznicy zakończenia walk o Głogów. Na początku uroczystości odbył się apel, podczas którego żołnierzom przekazano szable. O poświęceniu Polaków, walczących w obronie kraju, mówił Wiktor Wolski ze Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych. Przemówienie wygłosił również Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Uroczystości związane z obchodami rocznicy zakończenia walk o Głogów rozpoczęły się od przekazania szabli okolicznościowych na rzecz Kampanii Honorowej IV Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. Ufundowane zostały przez społeczność Głogowa. Przekazania szabli dokonał Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Białą broń odebrał z rąk prezydenta dowódca batalionu głogowskiego, ppłk Adam Kliszka. – Chciałbym serdecznie podziękować za ten piękny dar od mieszkańców naszego miasta – mówił ppłk Adam Kliszka. – Od dnia dzisiejszego w każdej uroczystości patriotycznej te szable będą nam towarzyszyły – dodaje.

W dalszej części obchodów rocznicy kilka słów wygłosił Prezydent Miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz. – To miejsce gromadzi nas od dawna. Pozwala postawić nam codzienne sprawy i podjąć przez chwilę osobistą refleksję nad przeszłością Głogowa i nad naszą obecnością tu i teraz – mówił Prezydent Rafael Rokaszewicz. Wspomniał ważną dla miasta datę – 1 kwietnia, czyli datę zakończenia walk o Głogów. – To data ważna nie tylko dla pasjonatów historii. To przede wszystkim symboliczny, nowy początek dla miasta, które zniknęło w starciu dwóch totalitaryzmów – zaznaczył prezydent.

Po przemowie prezydenta głos zabrał wiceprezes głogowskiego oddziału Związku Kombatantów i Byłych Więźni Politycznych, Wiktor Wolski. Wyraził między innymi wdzięczność dla funkcjonowania Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. Odczytał także wzruszające wspomnienia, związane z okresem powojennym. – Wracając na tę ziemię patrzyliśmy na nią z lękiem, gdyż po zwycięzkiej wojnie spotkaliśmy ruiny i zgliszcza i zupełnie bezludne miasto – wspomina Wiktor Wolski. – Obecnie jesteśmy dumni z rozwoju naszego miasta, które podbija Polskę i świat. (…) W naszym Związku Kombatantów zrzeszamy wszystkich, którzy walczyli o wolność naszej umiłowanej ojczyzny. (…) Pragniemy prawdziwego pojednania. Porzućmy nić niezgody z lat wojennych i powojennych – dodaje.

W następnej kolejności apel pamięci, poświęcony losom Polaków walczących o ojczyznę, odczytała porucznik Maria Gajewska. Następnie żołnierze oddali salwę honorową, po czym pod Pomnikiem Koalicji Antyhitlerowskiej złożono wieńce. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Dęta Huty Miedzi Głogów.