Lubińscy policjanci prowadzą wiele działań prewencyjnych, aby zapobiec różnym metodom oszustw, gdzie ofiarami przestępców są osoby starsze. Mimo wielu apeli i akcji, nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą swoje oszczędności. Oszuści działają pod presją czasu, nie dają chwili do namysłu. Wymyślają coraz nowsze metody, na które nawet świadomy senior daje się nabrać. Z policyjnych danych wynika, że większa część seniorów reaguje prawidłowo. Odkłada słuchawkę i dzwoni do członka rodziny, za którego przestępca się podaje lub dzwoni do spółdzielni mieszkaniowej, potwierdzając czynności remontowe czy administracyjne. Starsze osoby są coraz bardziej świadome i czujne. Przez cały czas należy przypominać o zasadach bezpieczeństwa i nie tracić czujności, gdyż oszuści tylko czekają, aby wykorzystać okazję i okraść starsze osoby.
Lubińscy policjanci bardzo duży nacisk kładą na bezpieczeństwo osób starszych. Prowadzą kampanie informacyjne w środkach masowego przekazu, organizują bądź włączają się w różnego rodzaju akcje, spotkania, debaty w których uczestniczą seniorzy. Dzielnicowi rozmawiają z osobami starszymi i ostrzegają przed domokrążcami, tłumaczą jak się zachować i proszą aby nie wpuszczali do mieszkania obcych. Funkcjonariuszki zajmujące się profilaktyką społeczną starają się dotrzeć do jak największej liczby nie tylko seniorów ale także osób, które mogą uświadomić starsze osoby o zagrożeniach ze strony oszustów. Podczas prelekcji w szkołach tłumaczą dzieciom aby ostrzegały swoich dziadków i babcie, prowadzą spotkania z pracownikami banków, sporządzają apele, które są odczytywane przez duszpasterzy. Kolportują ulotki w miejsca, gdzie mogą przebywać osoby starsze – apteki, spółdzielnie mieszkaniowe, banki, poczta itp.
Niestety, mimo wielu intensywnych działań nadal zdarzają się przypadki, gdzie oszuści podstępem kradną oszczędności całego życia naszym babciom lub dziadkom. W związku z tym lubińska Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują łatwowierność i ufność starszych osób podając się „za handlowca”„ pracowników gazowni”, ,,hydraulika” czy jak w tych przypadkach za pracowników spółdzielni.
Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie osoby starsze, powinny zachować czujność i szczególną ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego mieszkania.
Jeżeli faktycznie w naszym bloku trwają jakieś prace konserwacyjne, zwykle taka informacja jest wywieszona na klatce schodowej przez administratora budynku z dużym wyprzedzeniem, a my powinniśmy sprawdzić legitymacje służbowe osób podających się za pracowników i chcących wejść do naszego mieszkania, a najlepiej zadzwonić do spółdzielni, która takie prace zleca, by zweryfikować wiarygodność takich osób.
Jeżeli dojdzie już do sytuacji, że wpuścimy do mieszkania nieznajomych, nigdy nie należy pozostawiać ich samych!
W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112. Dużą pomocą będzie zapamiętanie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, względem której mamy podejrzenia.
KPP LUBIN