MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Twórczość artysty z Głogówka w Głogowie

Gratka dla miłośników sztuki. Już za kilka dni mieszkańcy Głogowa będą mieli okazję zapoznać się z twórczością niemieckiego malarza urodzonego w… Głogówku.

Już za kilka dni mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość zapoznać się z twórczością malarza, który przed ponad stu laty urodził się w Głogówku. Josef Adam przyszedł na świat w 1883 roku w powiecie głogowskim, zmarł w roku 1953. Adam był malarzem i grafikiem  studiującym u profesora Writha w Berlinie oraz prof. Ernsta Stückelberga w Zurychu. W swojej twórczości artysta koncertował się na tematyce historycznej i rodzajowej. Mieszkał w Berlinie.

Już za kilka dni mieszkańcy Głogowa będą mieli niezwykłą okazję zetknąć się ze sztuką artysty pochodzącego z Głogówka. Obrazy bezpłatnie udostępnił Marcin Błaszkowski – regionalista urodzony w Głogowie, dziś mieszkający w Lesznie, autor licznych publikacji regionalnych.

Obrazy z kolekcji Błaszkowskiego przyjechały do Głogowa kilkanaście dni temu. Jeden z nich można było zobaczyć podczas poniedziałkowej promocji publikacji Fritza Reutera „Twierdza Głogów” oraz najnowszego Zeszytu Encyklopedii Ziemi Głogowskiej – wówczas uczestnicy prezentacji obejrzeli obraz zatytułowany „Mężczyźni w szyku”, a także spotkali się z z autorem przekładu i wstępu oraz właścicielem kolekcji obrazów Josefa Adama –dr Marcinem Błaszkowskiegim

„Artysta ten był m.in. związany z kolonią artystyczną w miejscowości Nida na Mierzei Kurońskiej, która znajduje się obecnie na terytorium Litwy. Zjeżdżali sie tam malarze, pisarze już od końca XIX w. Najbardziej znanymi malarzami związanymi z Nidą byli Lovis Corinth oraz Max Pechstein. Malarzem najdłużej tam mieszkającym i działającym był Carl Knauf (1893 Godesberg – 1.4.1944 Nida). W 1931 r. kolonię odwiedził noblista Thomas Mann.” – informuje na swojej stronie Marcin Błaszkowski.

Błaszkowski dodaje również, że biografia artysty pochodzącego z Głogówka nie została dotychczas opracowania, dlatego też nie wiadomo gdzie Adam podróżował oraz co stanowiło źródło jego inspiracji. „Znane jest zaledwie kilkanaście prac. By wiedzieć więcej o nim należy przeprowadzić gruntowne badania archiwalne, co może jest ciekawe ze względu na jego związki z Dolnym Śląskiem i powiatem głogowskim” –pisze Błaszkowski.

Obrazy Josefa Adama do głogowskiego ratusza przyjechały w miniony wtorek, 17. lutego, natomiast już w najbliższych dniach zostaną udostępnione do obejrzenia dla zainteresowanych. Patronat nad wystawą objął prezydent miasta Głogowa Rafael Rokaszewicz.

W imieniu organizatorów zachęcamy do obejrzenia wystawy.