MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na wykład

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej zaprasza na kolejny ciekawy wykład. Tym razem za sprawą TZG będzie można dowiedzieć się interesujących faktów dotyczących „Przymusowej odysei Holendrów 1944-1945. Dzienniki Kessa Borstlapa”, o której opowie wiceprezes stowarzyszenia TZG – Antoni Bok.

W listopadzie za sprawą Towarzystwa Ziemi Głogowskiej mieszkańcy Głogowa mieli okazję uczestniczyć w wystawie poświęconej „Pamięci września 1939” oraz wykładzie „Kampania wrześniowa czy wojna obronna Polski – spojrzenie z perspektywy lat”, które przygotował pasjonat tematu pan Adam Gawlik. Kolejny miesiąc przyniesie następną lekcję historii. Tym razem dzięki TZG odbędzie się wykład poświęcony „Przymusowej odysei Holendrów 1944-1945 . Dzienniki Kessa Borstlapa”, o której opowie wiceprezes stowarzyszenia TZG – Antoni Bok.

W dniu 16. grudnia 1944 roku, grupa 58 grupa Holendrów z Krommenie pod Amsterdamem padła ofiarą łapanki przeprowadzonej przez niemiecką żandarmerię. Dziewięciu z nich trafiło do głogowskiej stoczni. Wśród nich znalazł się również Kees Borstlap, który swoje doświadczenia i przeżycia podczas pracy przymusowej, ucieczki pod gradem kul i dalszej tułaczki opisał w dzienniku, obecnie częściowo przełożonym na język polski – To kapitalny dokument czasu, przynoszący wiele nowych informacji i celnie zaobserwowanych szczegółów – o dziennikach Keesa Bordtlap’a mówi wiceprezes TZG Dariusz Czaja.

Wykład pt. ƒ„Przymusowa odyseja Kolendrów 1944-1945. Dzienniki Kessa Borstlapa” odbędzie się 4. grudnia o godz. 17:00 w głogowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w auli 209.  Zadanie jest dofinansowane ze środków Gminy Miejskiej Głogów. Wstęp na wykład Antoniego Boka jest wolny.

Towarzystwo Ziemi Głogowskiej jest stowarzyszeniem zrzeszonym dobrowolnie w celach niezarobkowych. Działa ono na rzecz miasta Głogowa oraz regionu. Głównymi celami statutowymi TZG jest wyzwalanie i pobudzanie inicjatyw społecznych, popieranie i upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej i naukowej, działalność wydawnicza, popularyzowanie wiedzy o mieście i regionie, a także inicjowanie i prowadzenie badań naukowych. Towarzystwo Ziemi Głogowskiej funkcjonuje jako miejsce spotkań i kontaktów dla wszystkich, którzy interesują się przeszłością i teraźniejszością miasta, a także regionu.  Władze TZG tworzy 21-osobowa Rada oraz wybrany z niej 12-osobowy Zarząd oraz Komisję Rewizyjną i Sąd Koleżeński. Prezesem Towarzystwa Ziemi Głogowskiej jest Rafael Rokaszewicz, natomiast funkcje wiceprezesami Stowarzyszenia są: Antoni Bok, Wiesław Maciuszczak oraz Dariusz Czaja.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wykład.