MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Te badania były bezpłatne

Kilkadziesiąt osób skorzystało z bezpłatnych badań w ramach Dnia Opiekuna Osoby Niepełnosprawnej zorganizowanego w ostatnia sobotę (17.11) przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Akcja została przeprowadzona już trzeci rok z rzędu.

Opiekunowie zostali zaproszeni m.in. na panel reumatyczny podstawowy pozwalający wykryć reumatoidalne zapalenia stawów czy dnę moczanową, która atakuje stawy oraz nerki. Skorzystali również z bezpłatnych badań pomocnych w zdiagnozowaniu alergii, nowotworów płuc, żołądka, jelit, wątroby, trzustki czy nowotworów kobiecych, a także wirusowego zapalenia wątroby. Specjaliści PCUZ proponowali ponadto USG jamy brzusznej, badania laboratoryjne kardiologiczne i spirometrię, czyli badanie mierzące objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w różnych fazach cyklu oddechowego.

– Osoby opiekujące się niepełnosprawnymi, pochłonięte codziennymi obowiązkami, często nie mają możliwości skorzystania z tak szerokiego zakresu badań. Nasza akcja to jeden dzień w ciągu roku, w którym opiekunowie mogą przebadać się kompleksowo. Celem badań, które wykonujemy w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, jest przede wszystkim wczesne wykrycie chorób związanych ze stylem życia – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Inicjatorem akcji jest Polkowickie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Radosne serce”, działające w Polkowicach od ponad 20 lat.

– Opiekunowie niepełnosprawnych nierzadko rezygnują z pracy zawodowej na rzecz opieki nad chorym dzieckiem, małżonkiem czy innym członkiem rodziny. W wielu przypadkach taka opieka sprawowana jest całodobowo, nawet przez kilka lat bez przerwy. Świadczenia medyczne w ramach akcji organizowanej w PCUZ, rokrocznie wykonywane są bez skierowania. Dla opiekunów osób niepełnosprawnych to duże ułatwienie, bo udział w badaniach nie wymaga wcześniejszych wizyt u lekarza rodzinnego czy konkretnego specjalisty – tłumaczy Małgorzata Dubrowska, prezes stowarzyszenia.

Zadanie finansowane jest z budżetu gminy Polkowice.