Szansa na wzrost zatrudnienia w regionie? Dolnośląski Klaster Edukacyjny rośnie w siłę

0
1454
TutajGLOGOW.pl 2017-03-07 Dolnośląski Klaster Edukacyjny PWSZ Głogów Przemysław Bożek

We wtorek 07 marca br. na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie spotkali się reprezentanci Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z przedstawicielami Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Zamysł spotkania był prosty – zjednoczyć siły na gruncie edukacji, biznesu i gospodarki, po to aby młodzi ludzie w przyszłości mieli większe szanse na dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę.

Funkcjonujący w wielu krajach model edukacji oparty na ścisłej współpracy pomiędzy placówkami oświatowymi, a szeroko rozumianym biznesem znalazł swoje odzwierciedlenie również w Głogowie. tego rodzaju kooperacja wciąż stanowi pewnego rodzaju eksperyment, ponieważ nie można być pewnym, że rozwiązania funkcjonujące gdzie indziej sprawdzą się u nas. Jednak zarówno władze krajowe, jak i lokalne często podejmują działania zmierzające w tę stronę. I często przynosi to wiele korzyści. Dolnośląski Klaster Edukacyjny stanowi tutaj najlepszy przykład.

Dolnośląski Klaster Edukacyjny – 0 co chodzi?

Dolnośląski Klaster Edukacyjny (DKE) to jeden z trzech klastrów działających w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (LSSE). Dwa pozostałe to Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny oraz Dolnośląski Klaster Lotniczy. Samo pojęcie klastra, zgodnie z definicją Ministerstwa Gospodarki, to nic innego, jak elastyczna forma współpracy między trzema grupami podmiotów:

  • przedsiębiorstwami
  • jednostkami naukowo-badawczymi
  • władzami publicznymi

Współpraca ta ma za zadanie wytworzyć środowisko ułatwiające interakcję i kooperację między poszczególnymi aktorami narodowych i regionalnych systemów innowacji. Innymi słowy, chodzi o to, aby szkoły, biznes i gospodarka połączyły siły i pomogły młodym ludziom w odnalezieniu się na coraz mniej pewnym i wciąż zmieniającym się rynku pracy.

Jako Dolnośląski Klaster Edukacyjny i jako strefa pośredniczymy w działaniach na styku nauki i biznesu których kierunek działań skupia się na poszukiwaniu rozwiązań służących zapewnianiu pracy dobrze przygotowanym do zawodu młodym ludziom – mówi Krzysztof Sadowski, wiceprezes LSSE.

Nowi członkowie Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej LSSE

Legnica Specjalna Strefa Ekonomiczna jest liderem Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego. Działa ona pod patronatami Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. LSSE posiada również wielu liczących się na Dolnym Śląsku partnerów. Są nimi m.in.: polkowicki Sitech, Sanden, Volkswagen, ale także wiele innych firm działających w regionie.

Generalnie chodzi o łączenie potencjału zawodowego i biznesowego – mówi Przemysław Bożek, dyrektor departamentu komunikacji i promocji LSSE.

TutajGLOGOW.pl 2017-03-07 Dolnośląski Klaster Edukacyjny PWSZ Głogów Krzysztof Sadowski LSSEDzisiejszy dzień był dla DKE bardzo ważny, gdyż do grona partnerów dołączyły dobrze znane głogowianom szkoły, firmy i instytucje: Gmina Wiejska Głogów, Gmina Jerzmanowa, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, NTI Nowoczesne Techniki Instalacyjne Sp. z o.o., Certus Głogów, II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie, Zespół Szkół Ekonomicznych, a także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie.

Co to oznacza dla młodych ludzi?

Z całą pewnością rozszerzenie działalności LSSE i wzbogacenie DKE o nowych członków może przyczynić się do wzrostu zatrudnienia w rozwijających się branżach, również w branży motoryzacyjnej i lotniczej. Ponadto w grę wchodzą praktyki zawodowe dostosowywane ściśle do określonych kierunku kształcenia, tak aby młody po ukończeniu szkoły miał możliwość szybkiego zatrudnienia. Nie można pominąć również tzw. klas patronackich, których koncepcja sprowadza do tego, iż dana klasa działa pod patronatem i przy wsparciu określonej firmy.