MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

„Świat w kolorach” głogowskich studentek

To miało być zwykłe zadanie na studiach, a powstała książeczka dla dzieci. Studentki III roku pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie napisały wierszyki dla najmłodszych, ktore uczelnia postanowiła wydać w formie tomiku. „Świat w kolorach” ukazał się w 500 egzemplarzach i trafi do głogowskich przedszkoli, świetlic środkowiskowych i instytucji opiekuńczych.

Książeczka powstała z inicjatywy mgr Alicji Ostrowskiej, wykładowcy PWSZ, która studentkom dała podczas zajęć zadanie napisania krótkich wierszyków dla dzieci. – Pierwszy raz wprowadziłam na zajęcia taki pomysł. Wyszło to w sposób bardzo spontaniczny w ramach zajęć z dydaktyki i edukacji polonistycznej w przedszkolu, gdzie omawiamy różnego rodzaju utwory i sposób pracy z tymi utworami. Będę się starała wprowadzać taki pomysł także z kolejnymi rocznikami – mówi Alicja Ostrowska.

Utwory, które napisały studentki, okazały się na tyle wartościowe, że powstała idea wydania ich w jednym tomiku. Ale nie było to takie proste. Najpierw należało wiersze zredagować i dokonać ich korekty, a nastepnie znaleźć pieniądze na wydanie książeczki. Koordynowaniem pracy studentek nad tekstami zajęła się Alicja Ostrowska, a pozyskaniem środków na publikację Urszula Zięba, dyrektor Biblioteki PWSZ.

Sponsorem, na którego zawsze możemy liczyć jest Gmina Miejska Głogów. Nasz pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym i przychylnym przyjęciem – mówi Urszula Zięba.To jest publikacja zupełnie inna niż nasze dotychczasowe tytuły, ponieważ nie jest to książka naukowa czy skrypt – a taki jest profil naszego wydawnictwa, ale z wielką przyjemnością wydaliśmy te wierszyki. Po pierwsze dlatego, że są bardzo wdzięczne, po drugie fantastycznie ilustrowane i kolorowe. To może być pierwsza książeczka dziecka, ale również pomoc dydaktyczna dla nauczycieli.

Tomik podzielony jest na 4 części. Każda poświęcona została innej porze roku. Wiersze przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Utwory bawią i uczą. Maja charakter edukacyjny, ale są napisane bardzo przystępnym dla najmłodszych językiem. Studentki nie tylko napisaly wierszyki, ale rownież same tomik zilustrowały.

Chciałyśmy dzieciom pokazać inne spojrzenie na pory roku. Na pewno nasza ksiażeczka będzie urozmaiceniem zajęć w przedszkolach. Mamy nadzieję, że wzbogaci ona bazę dydaktyczna, którą mają nauczyciele – mówi Marzena Borkowska, jedna z autorek. – Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy poetkami z prawdziwego zdarzenia, ale cieszymy się, że z naszych utworów powstało coś fajnego i zostało to zauważone. Każda z nas mogła się zrealizować twórczo.

Czy zamierzają w przyszłości jeszcze pisać wierszyki dla dzieci? Niekoniecznie, ale umiejetność stworzenia na poczekaniu zabawnego krótkiego wierszyka czy wyliczanki dla dzieci już bardzo im się przydaje w codziennej pracy w przedszkolach.

Więcej zdjęć ze spotkania autorskiego ze studentkami w fotogalerii.