MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Surowsze kary dla piratów drogowych

2 lata więzienia bez zawieszenia dla pijanego lub odurzonego narkotykami. 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów za kierowanie bez prawa jazdy. 5 lat więzienia i nawet 15 lat zakazu prowadzenia pojazdu za sprowokowanie pościgu policyjnego. Te i wiele innych zmian już obowiązują. Głogowska policja informuje i ostrzega.

Im więcej samochodów… tym mniej wypadków

Liczba samochodów osobowych na polskich drogach cały czas rośnie. W roku 2006 było to ich 13,5 mln, w roku 2015 ponad 20,5 mln. Włączając w to samochody ciężarowe i motocykle skala wzrostu jest jeszcze większa: 18 mln w roku 2006 i 27,5 mln w 2015. Ale czy musi to oznaczać wzrost liczby wypadków?

Kiedy w 2007 r. po polskich drogach jeździło 19,5 mln pojazdów, doszło wówczas do 49,5 tys. wypadków. Ale gdy roku w 2015 jeździło już 27,5 mln, w Polsce odnotowano „zaledwie” 33 tys. wypadków. Do tego niemal dwukrotnie spadła liczba zabitych. Ale nie to jest najciekawsze. Kiedy w 1980 r. po Polsce jeździło około 2,4 mln samochodów osobowych, a w 2011 r. ponad 18 mln, to liczba wypadków drogowych w tych latach była właściwie taka sama (około 40 tys.).

O czym to może świadczyć? Po pierwsze, ani liczba kierujących, ani liczba pojazdów niekoniecznie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Po drugie, stan dróg i infrastruktury drogowej wcale nie muszą być tak istotne, jak się niektórym wydaje. Przecież w latach 80-tych polskie drogi wyglądały fatalnie. Obecny stan dróg też pozostawia wiele do życzenia, ale w porównaniu z ulicami z czasów PRL są i tak o niebo lepsze. A mimo to liczba wypadków wcale tak drastycznie nie zmalała: w roku 1976 – 40 tys., a w roku 2016 (40 lat później!) – 33,5 tys.

Przestrzeganie przepisów, ostrożność i kultura jazdy

Co się może za tym kryć? Wydaje się, że chodzi o brawurę. Reklamy telewizyjne malują przed kierowcami obrazy superbezpiecznych aut, z niemalże kosmiczną technologią i bajerami na miarę NASA. Prawda jest jednak taka, że jadąc 100 km/h i zderzając się czołowo z autem jadącym tak samo szybko, jesteśmy właściwie bez szans.

Dlatego tak ważne są pasy bezpieczeństwa, sygnalizacja świetlna, zwracanie uwagi na znaki drogowe, przestrzeganie reguł pierwszeństwa i wymijania. No i oczywiście zasada „zero alkoholu”. Brak respektowania tych zasad prowadzi do brawury, nadmiernej wiary we własne umiejętności i… piractwa drogowego. To z kolei rodzi wiele tragedii. Szczęśliwe dzieci zostają sierotami. Matki i ojcowie pogrążają się w żałobach, a młodzi ludzie muszą do końca życia poruszać się na wózkach. Koniec z tym.

Nowe reguły gry

Od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy. Dotyczą one zmian w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

Oto co zawierają nowe przepisy:

Zaostrzenie przepisów pomoże Policji na skuteczne ściganie sprawców przestępstw drogowych i wykroczeń. Tylko w 2016 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 1686 wypadków drogowych, w których śmierć poniosło 221 osób, a 2100 odniosło obrażenia ciała.