MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Strażnicy Miejscy sprawdzają, czym legniczanie palą w piecach

hdr

Funkcjonariusze legnickiej Straży Miejskiej skontrolowali tej zimy ponad 250 posesji. Jak dotychczas, kilkadziesiąt kontroli zakończyło się pouczeniami, mandatami lub skierowaniem wniosków o ukaranie.

W ramach akcji „Śmieci nie spalam” funkcjonariusze legnickiej Straży Miejskiej z upoważnienia prezydenta interweniowali tej zimy już ponad 250 razy.  – W większości przypadków stwierdzone uchybienia wynikają z niewiedzy, a nie ze świadomych działań mieszkańców – mówi Jacek Śmigielski z legnickiej Straży Miejskiej. – Dlatego też charakter prewencyjno – profilaktyczny naszych działań ma na celu minimalizację negatywnych zachowań oraz promowania prawidłowego sposobu pozbywania się odpadów.

Interwencje te przeprowadzane były zarówno podczas działań własnych ekopatrolu, jak i zgłoszeń mieszkańców miasta, a także w ramach współpracy z Wydziałem Środowiska i Gospodarowania Odpadami UM.

Czego nie wolno spalać w piecach?

Odpady plastikowe, butelki po napojach, kartony po sokach, zużyte opony, inne odpady z gumy, elementy drewniane pokryte lakierem, meble pokryte lakierem, płyty meblowe, sztuczna skóra, odzież, opakowania po chemikaliach czy środkach ochrony roślin, farby i lakiery, papier bielony związkami chloru lub z nadrukiem farb kolorowych – tego nie wolno spalać.

Spalanie takich śmieci w domowych kotłowniach jest nielegalne i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach, która mówi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Funkcjonariusze, na podstawie ustawowego upoważnienia, mają prawo wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli. Uniemożliwienie takiej kontroli stanowi przestępstwo i na mocy art. 225 kk. zagrożone jest karą do trzech lat pozbawienia wolności. Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 986 lub 76 7233185.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2018 r., zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej, obowiązywać będzie zakaz stosowania:

  1. węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  2. węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
  3. mułów węglowych i flotokoncentratów węglowych, tj. paliw o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  4. biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 proc.

Osoba stosująca paliwo stałe do ogrzewania lub przygotowywania posiłków i ciepłej wody będzie zobowiązana do posiadania certyfikatu jakości stosowanego paliwa, który powinna otrzymać od jego sprzedawcy.