MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Setki utonięć w ciągu roku. Policja radzi i ostrzega

Statystyki są bezlitosne. Liczba utonięć w kraju utrzymuje się na bardzo wysokim, zbyt wysokim poziomie. Zdarzają się lata, że w Polsce ginie w wodzie 700 osób. W roku 2014 utopiło się 646 osób. Natomiast tylko w okresie od maja do czerwca tego roku odnotowano 84 utonięcia. Głogowska policja radzi jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Woda i alkohol

Temat utonięć powraca każdego roku. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury (takie, jak dzisiaj) sprzyjają wyjazdom za miasto i wypoczynkowi nad wodą. Niestety taka pogoda sprawia również, że stajemy się bardziej niefrasobliwi i nieostrożni. Nie jest rzadkością widok plażowiczów popijających piwo, aby zaraz potem wejść do wody. Kłopot pojawia się kiedy taka osoba już z wody nie wyjdzie. I wówczas często okazuje się, że w grę wchodził właśnie alkohol.

Przykładowo, w roku 2010 utopiło się 369 osób. Stan trzeźwości lub nietrzeźwości udało się ustalić u 161. Wyniki były dramatyczne: aż 124 osoby utonęły pod wpływem alkoholu. Z kolei w roku 2014, gdy utonęło aż 646 osób, stan nietrzeźwości wykazano u 157.

Dlatego właśnie jednym z wyznaczników bezpiecznego wypoczynku nad wodą opracowanych przez policję jest: „Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu”.

Żelazne zasady bezpieczeństwa

Dlaczego ludzie toną?

Utarło się, że tragedie i utonięcia w czasie wypoczynku nad wodą należy łączyć z alkoholem. I jakkolwiek często jest w tym sporo prawdy, to jednak nie tylko alkohol jest czynnikiem decydującym. To może się wydawać oczywiste, ale ludzie toną przede wszystkim dlatego, że nie umieją pływać albo wydaje im się, że umieją. Stają się brawurowi i przeceniają swoje umiejętności. Do wielu tragedii dochodzi w miejscach zabronionych, albo słabo znanych (zwłaszcza niebezpieczne są tzw. skoki na główkę w miejscach, których nie znamy). Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych również są przyczynami śmierci. Podobnie siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi oraz nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi. Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających też mogą być bardzo niebezpieczne.

Policja zaznacza również, że należy dbać nie tylko o swoje życie i zdrowie, ale i dobytek. Wakacyjni złodzieje tylko czekają, aż stracimy czujność. Wówczas może się okazać, że zniknęły nam portfel, dokumenty, czy telefon.

Dlatego wypoczywając nad wodą i na plaży trzeba być czujnym i ostrożnym.