Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głogowie otrzymają podwyżkę w wysokości 100 zł brutto. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na sesji Rady Miejskiej 15 września. – To pierwszy krok – zapowiada prezydent Rafael Rokaszewicz. – W planach mamy kolejne podwyżki dla tej i innych grup.
– Od wielu lat pracownicy Ośrodka walczą o normalne i godne wynagrodzenie za swoją pracę. Ta podwyżka płac to tylko początek w wyrównaniu wynagrodzeń w stosunku do innych jednostek. Niestety zaniedbania w tej kwestii są długoletnie, a naprawa ich może zająć nie tylko jedna kadencję – mówił podczas sesji Rady Miejskiej Mariusz Kędziora z Klubu Komitetu Wyborczego Jana Zubowskiego.
Radny zapowiedział także, że jego klub podczas tworzenia budżetu na 2016 r. przedłoży wniosek o podwyżkę funduszu nagród w jednostkach podległych gminie z poziomu 1% do 3%.
Wystąpienie Mariusza Kędziory skomentował radny Zbigniew Sienkiewicz z SLD, który stwierdził, że za zaniedbania związane z brakiem podwyżek dla pracowników MOPS-u i innych jednostek gminnych odpowiedzialne są władze Głogowa poprzedniej kadencji. – Cieszę się, że Klub Radnych Jana Zubowskiego zrozumiał po 8 latach, że pracownicy administracji powinni otrzymać podwyżki. 8 lat z tej mównicy mówiliśmy, że pracownicy administracji mało zarabiają. Wielokrotnie prezydent Jan Zubowski spotykał się ze związkowcami, ale cieszę się z tych podwyżek, bo lepiej późno niż wcale – mówił radny Zbigniew Sienkiewicz.
Podwyżka dla pracowników socjalnych MOPS-u jest wynikiem rozmów, jakie pod koniec czerwca 2015 r. radni miejscy oraz prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, którego reprezentowała Marta Dytwińska-Gawrońska, doradca prezydenta ds. kontaktów społecznych, przeprowadzili z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz dyrektorami i pracownikami innych jednostek gminnych. Po spotkaniu sformułowano wnioski, które zostały przedłożone władzom Głogowa. Jednym z nich była podwyżka wynagrodzenia dla pracowników socjalnych MOPS-u.
– Od wielu lat pracownicy MOPS-u dopominali się o regulację swoich płac. Pewne regulacje zostały poczynione, ale nie były one wystarczające. Szczególnie pochyliliśmy się nad pracownikami socjalnymi, którzy wykonują bardzo ciężka pracę, w terenie, wśród różnych środowisk. Nawet z doniesień medialnych dowiadujemy się o często agresywnym zachowaniu wobec pracowników, a szczególnie pracownic socjalnych. Doceniając tę ciężka pracę, postanowiliśmy podnieść ich płace o 100 zł brutto. W planach mamy zamiar kontynuować podwyżki dla tej i dla innych grup. To pierwszy krok – mówił prezydent Głogowa podczas sesji Rady Miejskiej.
Podwyżki obowiązują od czerwca 2015 r., co oznacza, że pracownikom socjalnym zostanie wypłacone wyrównanie.