Początek roku pod znakiem profilaktyki

0
1505
26.01.2016 r. Gimnazjum w Kotli, zajęcia z profilaktyki

Z początkiem roku 2016 w szkołach w powiecie głogowskim poświęca się czas szeroko rozumianej profilaktyce. Organizowane są warsztaty, pogadanki i konkursy. Jeden z konkursów nawiązujących do tej tematyki ogłosił głogowski MCWR, we współpracy z Klubem Batalionowym.

Początek roku to czas, kiedy w placówkach oświatowych powiatu głogowskiego duży nacisk kładzie się na profilaktykę uzależnień. W szkołach prowadzone są zajęcia mające na celu uświadomić uczniów w zakresie zagrożeń, jakie niosą ze sobą różnego rodzaju używki.

Miejskie Centrum Wspierania Rodziny w Głogowie wraz z Klubem Batalionowym ogłosiło konkurs plastyczny na temat profilaktyki uzależnień. Zatytułowany jest „Jestem wolny – żyję bez wspomagania”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI, gimnazjalnych i średnich, znajdujących się na terenie powiatu głogowskiego.

Celem ogłoszonego konkursu jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat profilaktyki uzależnień, a także rozwijanie uzdolnień plastycznych. Przedmiotem konkursu ma być praca plastyczna wykonana dowolną techniką, w formie plakatu. Nawiązywać ma do profilaktyki uzależnień i skierowana musi być do młodzieży szkolnej, a także osób dorosłych, pochodzących z zagrożonych grup społecznych. Każda ze szkół może zgłosić do konkursu dowolną ilość prac. Podczas oceny prac brane będą pod uwagę: kategoria wiekowa autora, zgodność pracy z tematem, pomysłowość, staranność wykonania, jak również ogólny wyraz artystyczny.

Prace konkursowe mają być dostarczone do dnia 15 marca b.r. do Klubu Batalionowego w Głogowie, przy ul. Wojska Polskiego 58. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dniu 21 marca w Klubie Batalionowym. Zgłoszone prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Pod koniec stycznia zakończono działania profilaktyczne w Gimnazjum Gminnym im. Zagłębia Miedziowego w Kotli. W szkole odbył się cykl zajęć profilaktycznych pod hasłem „Każdy Twój krok ma znaczenie – wybieraj rozsądnie!”. Podczas zajęć skupiono się miedzy innymi na profilaktyce HIV/AIDS. We wszystkich klasach odbyły się zajęcia warsztatowe, a także konkursy. Dla rodziców uczniów w godzinach popołudniowych zorganizowano spotkanie z p. Julitą Zwolińską, która jest pedagogiem i terapeutką. Rodzicom przybliżono problem stosowania dopalaczy przez młodzież.

W ramach zajęć profilaktycznych w gimnazjum w Kotli zorganizowano także konkurencje sportowe z wykorzystaniem alkogogli. Uczniowie wzięli też udział w odgrywaniu scenek, których celem było nauczyć młodzież jak skutecznie odmawiać przyjęcia środków odurzających. Trzydniowy cykl zajęć zakończony został wspólnym tańcem. Zajęcia organizowane w gimnazjum miały na celu zwiększyć wiedzę na temat zagrożeń, a także nauczyć młodzież zachowań asertywnych.