PCUZ radzi: Jak uchronić się przed przeziębieniem i grypą?

0
1786

Wirusy, które powodują przeziębienie i grypę rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, najczęściej poprzez kaszel lub kichanie osoby chorej. Co robić, żeby nie zarazić się grypą lub przeziębieniem od członka rodziny lub współpracownika? Sprawdź, jaką profilaktykę warto zastosować w okresie jesienno-zimowym!

Bagatelizowanie pierwszych objawów infekcji wirusowych jest groźne nie tylko dla nas samych, ale i dla osób wokół nas. Przychodząc do pracy z pierwszymi objawami przeziębienia i grypy lub przyprowadzając chore dziecko do przedszkola czy żłobka, narażamy innych na niepotrzebną chorobę. Dlatego warto znać sposoby na uniknięcie rozprzestrzeniania się infekcji.

Jesień i zima w Polsce to sezon, w którym znacząco wzrasta odsetek osób chorujących na grypę i przeziębienie. Źródłem takich infekcji jest inna chora osoba, która kicha, kaszle, dotyka nas, całuje, itp. Kropelki śluzu osiadają również na przedmiotach. Oznacza to, że korzystają np. z rzeczy osoby chorej, możemy przenieść wirusa w okolice naszych ust czy nosa i szybko się zarazić, bo jest on poza ciałem człowieka aktywny nawet do 12 godzin – mówi lek. Andrzej Bełda, lekarz internista w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

Aby uchronić się przed grypą lub przeziębieniem w sezonie jesienno-zimowym warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

Częste mycie rąk wodą z mydłem

To absolutna podstawa w profilaktyce grypy i przeziębienia, bo przebywając w miejscach publicznych, dotykasz najróżniejszych rzeczy (np. klamek, pieniędzy wydawanych w sklepie), a także podajesz rękę na przywitanie innym ludziom. Warto również unikać dotykania okolic twarzy (ust, nosa, oczu), bo w ten sposób zarazki mogą szybciej przedostać się do dróg oddechowych.

Odizolowanie chorego

Idealnie będzie, jeśli odizolujesz chorego członka rodziny od reszty domowników, np. umieszczając go w innym pokoju. Grypą i przeziębieniem najłatwiej zarażają się małe dzieci i osoby starsze, więc to właśnie na nich warto skupić szczególną uwagę.

Noszenie maseczki

W Polsce noszenie maseczki higienicznej podczas choroby tj. grypa nie jest jeszcze tak popularne, ale udowodniono, że korzystając z maseczki w domu, można zmniejszyć ryzyko zarażenia domowników nawet o 50%. Należy także pamiętać o częstym wymienianiu maseczek na nowe.

Wietrzenie mieszkania

Dzięki częstemu wietrzeniu pomieszczeń, szybko usuniesz z domu wirusy obecne w powietrzu. Zwróć uwagę na to, aby nie przegrzewać mieszkania. Zbyt wysoka temperatura w pokoju wysusza śluzówkę nosa i sprzyja rozwojowi infekcji wirusowej.

Unikanie dużych skupisk ludzi

W okresach większej zapadalności na grypę, nie chodź na długie zakupy do zatłoczonych marketów, szczególnie z małym dzieckiem. Jeśli nie musisz, nie korzystaj również z komunikacji publicznej. Dzięki częstym spacerom na świeżym powietrzu unikniesz zarazków i nabierzesz odporności.

Szczepienia

Jeśli infekcje jesienno-zimowe dotykają cię często, rozważ szczepienie przeciwko grypie. W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych koszt szczepienia wynosi 47 zł (szczepionka Vaxigryp Tetra) lub 50 zł (szczepionka Influvac). Seniorzy po 60 roku życia cały czas mogą bezpłatnie szczepić się w polkowickiej przychodni, w ramach programu burmistrza Polkowic, kierowanego do seniorów i osób przewlekle chorych.