Ostatnie wolne miejsca na bezpłatne badania na arsen w Głogowie

0
2718
Miedziak.info.pl Szpital korytarz poczekalnia medycyna lekarz

Gmina Miejska Głogów od 25 września bieżącego roku realizuje zadanie „Badania mieszkańców Głogowa pod kątem obecności arsenu”. Dotychczas przebadano około 1200 osób, w tym 614 dzieci. Osoby dorosłe, które chciałyby bezpłatnie sprawdzić poziom arsenu w swoim organizmie mogą się jeszcze zgłaszać. Nadal są wolne miejsce, wystarczy tylko dopełnić wymaganych formalności.  Warto skorzystać z tej okazji, zwłaszcza że Głogowianie od lat borykają się z wysokim, przekraczającym normy stężeniem arsenu w powietrzu. Gdzie można się zarejestrować i jak wygląda cała procedura? Czy arsen to realne niebezpieczeństwo i źródło wielu dolegliwości? Czy lęki i obawy mieszkańców przed tym pierwiastkiem są uzasadnione?

Rejestracja

Osoby dorosłe mogą zgłaszać swoją chęć wzięcia udziału w bezpłatnym badaniu w Przychodni Miedziowego Centrum Zdrowia S.A na ulicy Sportowej 1B w Głogowie. Rejestracja telefoniczna pod numerem 76 7276707 jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 11 do 14.30. Podczas rejestracji ustalone zostanie miejsce oddania wypełnionej ankiety, pobrania pojemnika na mocz oraz jego zdania. Po miesiącu wynik badania zostanie przesłany pocztą na wskazany adres. Przed badaniem każda osoba zobowiązana jest wypełnić formularz zgody oraz ankietę o stylu życia i odżywiania. Wypełniona ankieta potwierdzona przez MCZ jest skierowaniem do Laboratorium do pobrania moczu do badania. Wykonawca badań jest Instytut Medycyny Pracy Imienia Prof.J.Nofera w Łodzi. Przypomnijmy, że badania zostały sfinansowane z budżetu miasta, ich koszt to około 120 tysięcy złotych.

Arsen szkodzi

Arsen przedostaje się do organizmu trzema możliwymi drogami, poprzez: układ oddechowy, pokarmowy oraz bezpośrednio przez skórę. Zbyt duże stężenie arsenu jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Zwykle pierwiastek ten jest wydalany wraz z moczem, ale pewna ilość, która zostaje może gromadzić się w kościach, nerkach, wątrobie, paznokciach, włosach i skórze. Jego nadmiar w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów płuc, wątroby i skóry. Zbyt duże stężenie tego pierwiastka prowadzi do arytmii serca, choroby wieńcowej i wzrostu ciśnienia. Arsen uszkadza nasz układ pokarmowy, oddechowy i nerwowy.

Co dalej?

Ogólne wyniki przeprowadzonych w Głogowie badań powinny być znane jeszcze w tym roku. Jeśli okaże się, że zdrowie mieszkańców cierpi przez wysokie stężenie arsenu w powietrzu i pierwiastek ten rzeczywiście podtruwa Głogowian miasto przygotuje kolejny program.  Władze Głogowa będą mogły zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez pozyskiwanie dodatkowych środków na opiekę lekarską. Łatwiej będzie także otrzymać dofinansowanie z instytucji związanych z KGHM. Dzięki zdobytej wiedzy mieszkańcy i władze miasta  będą wiedzieli jak dalej postępować, jak wygląda realne zagrożenie. Do tej pory mówiono o przekraczaniu norm arsenu, ale zbadanie jego zwartości u mieszkańców na tak szeroką skalę to innowacyjny projekt, który ma przynieść poprawę jakości życia w Głogowie.