Odwiedzili laureatów konkursu „Piękna wieś Dolnośląska”

0
1183
2014-07-23-podróż studyjna w rakamch programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej-001

Leaderzy i przedstawiciele grup Odnowy Wsi Dolnośląskiej z terenu gminy Kotla wzięli udział w dwudniowym wyjeździe studyjnym. Podczas pobytu uczestnicy wyjazdu zapoznali się z projektami realizowanymi w sołectwach, które zdobyły tytuł „Piękna wieś Dolnośląska”.

Wydział Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego zorganizował podróż studyjną dla przedstawicieli grup Odnowy Wsi. Był to pierwszy wyjazd z czterech zaplanowanych na ten rok. Z terenu gminy Kotla  zakwalifikowały się trzy osoby, które przeszły warsztaty dotyczące opracowania sołeckich strategii rozwoju. Podróż studyjna odbyła się w dniach 18-19 lipca. W trakcie dwudniowego pobytu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z projektami zrealizowanymi w sołectwach , które były laureatami kolejnych edycji konkursu„ Piękna wieś Dolnośląska”.

Pierwszą miejscowością była Krzydlina Wielka w gminie Wołów, uczestnicy oprócz prezentacji wsi wzięli udział w warsztatach artystycznych „sianosploty” oraz zabawy z drewnem.

„Zjedliśmy tam uroczysty obiad przygotowany przez sołectwo. Dowiedzieliśmy się jak wypiekany jest sękacz oraz zwiedziliśmy okolice. Następnie udaliśmy się do Osoli w gminie Oborniki Śląskie, a tam czekał na nas sprawdzian z kondycji. Miejscowość ta propaguje zdrowy styl życia. W ofercie mają Nornic walking, gry i zabawy na świeżym powietrzu, siłownie zewnętrzną. Podzieleni byliśmy na dwie grupy, jedna brała udział w zajęciach na powietrzu, a druga uczestniczyła w warsztatach robienia grzybków. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na integracyjną kolacje”– relacjonuje leader grupy odnowy wsi z Kulowa Julita Gajdamowicz.

Następnego dnia leaderzy udali się do miejscowości Borówek w gminie Prusice – laureata konkursu „ Piękna Wieś Dolnośląska 2013” tam zwiedzali „ Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych” oraz Borówkową Chatę. Podróż studyjna zakończyła się wyprawą do miejscowości Kuźniczysko w gminie Trzebnica – wioski Ognia i Wody, gdzie uczestnicy zwiedzali i poznawali sekrety Wodnego Młyna oraz brali udział w warsztatach wypieku chleba.

„Liderzy oraz członkowie grup Odnowy Wsi zapisujcie się na wyjazdy studyjne bo warto, niesamowite przeżycia mnóstwo zdobytej wiedzy którą można wykorzystać u siebie w sołectwie”- zachęca na swoim portalu Julita Gajdamowicz.

Odnowa wsi, zapoczątkowana w województwie opolskim, jest największym i najdłużej działającym regionalnym programem aktywizacji społeczności lokalnych. Jest jednocześnie pierwszym programem, który na sołeckim poziomie zastosował metodę długoterminowego planowania strategicznego. Istotą programu jest pobudzenie społeczności sołeckiej i jej zaangażowanie w przedsięwzięcia dotyczące własnej wsi, co będzie skutkować zwiększeniem roli sołectw oraz dekoncentracją gminnych zadań. Program ten jest odpowiedzią na „umiastowienie” wsi, skierowany na oddolną  mobilizację zasobów wiejskich.

2014-07-23-podróż studyjna w rakamch programu Odnowy Wsi Dolnośląskiej-002