Obwodnica Głogowa w 2022 roku?

0
1319
2014-02-06-blokada-mostu@Glogow-Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2014-02-07 125322

2022 – 2023 to optymistyczny termin realizacji budowy obwodnicy Głogowa – taką datę podał Robert Radoń, dyrektor Oddziału GDDKiA we Wrocławiu, podczas wczorajszej konferencji prasowej. Radoń przedstawił także wszystkie etapy, które muszą być zrealizowane, aby rozpocząć budowę obwodnicy.

Wczoraj, 25 marca w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa, która po raz kolejny obudziła nadzieje na budowę obwodnicy Głogowa wraz z przeprawą mostową. W spotkaniu uczestniczyła między innymi posłanka Ewa Drozd, dyrektor Oddziału GDDKiA we Wrocławiu, Robert Radoń oraz samorządowcy powiatu głogowskiego.

Obwodnica Głogowa wciąż jest na liście rezerwowej rządowego projektu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad – „Głównie dlatego, że wciąż nie mamy dokumentacji i nie jesteśmy w stanie rozpocząć prac – tłumaczył Robert Radoń, dyrektor Oddziału GDDKiA we Wrocławiu.

Podczas wczorajszej konferencji dyrektor wrocławskiej GDDKiA przedstawił kolejne etapy, które muszą być zrealizowane, aby rozpocząć budowę obwodnicy.

A więc najpierw trzeba poczekać, aż projekt Budowy Dróg Krajowych i Autostrad zostanie ostatecznie zaakceptowany przez rząd, co ma nastąpić w połowie tego roku–„Wtedy będziemy mieli zielone światło, aby dostać zgodę na ogłoszenie przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej pozwalającej uzyskać decyzję środowiskową”– mówił Radoń.

STEŚ czyli Studium Techniczno-Ekonomiczno- Środowiskowe to kolejny etap. Przygotowanie dokumentów będzie kosztowało ok. 3,5 mln złotych. Jeśli nie uda się zdobyć na to rządowych środków to w kosztach będą partycypować wszystkie gminy powiatu głogowskiego, powiat polkowicki, a także KGHM. Najwięcej pieniędzy zadeklarowała gmina miejska Głogów, która zgodziła się przeznaczyć na ten cel 2 mln złotych.

„Te środki mamy zabezpieczone, dzięki współpracy wójtów i samorządów z naszego regionu – mówił starosta Jarosław Dudkowiak.

Jak informował Radoń ok. 2-3 lat zajmie przygotowanie STEŚ, które pozwoli wybrać jeden wariant do realizacji. Na dzień dzisiejszy w studium korytarzowym są cztery warianty, jeden południowy i trzy północne.

Potem będzie można ogłaszać przetarg na dokumentację i wybór wykonawcy. Budowa obwodnicy to kolejne 3 lata. Optymistyczny termin realizacji inwestycji to rok 2022 – 2023.

–„Nigdy do tej pory nie byliśmy na takim etapie (…) Ta dokumentacja będzie pierwszym krokiem w realizacji tej inwestycji” – mówi Ewa Drozd i zapewnia, że miejsce na liście rezerwowej nie osłabia pozycji tego zadania – „W Głogowie mamy wiele przykładów inwestycji, które zostały wykonane z list rezerwowych.” – dodaje.

GDDKiA szacuje wartość całej inwestycji na ponad 600 mln złotych.