Najwyższa Izba Kontroli zbada skutki podatku miedziowego

0
1788
zdjęcie 2014-05-12-Dawid-Jackiewicz-Wojciech-Zubowski-Jan-Zubowski@Głogów-001

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli skierowanie do Najwyższej Izby Kontroli wniosku o sprawdzenie skutków obciążenia KGHM-u podatkiem miedziowym. „Nie możemy pozwolić na to, aby ten podatek w takiej formie jakiej jest teraz doprowadził do upadku spółki” — mówi Wojciech Zubowski.

W ostatnim czasie, w Głogowie gościł Dawid Jackiewicz — Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Skarbu Państwa i kandydat Prawa i Sprawiedliwości do PE. Poseł spotkał się z mieszkańcami Głogowa, aby przekonać ich do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania dużo uwagi poświęcił spółce KGHM-u.

„ KGHM jest jedną z tych spółek, której poświęcamy bardzo wiele uwagi. To my protestowaliśmy przeciwko dalszej prywatyzacji,  przeciwko koncesjom przyznawanym spółkom konkurencyjnym, protestowaliśmy kiedy nie szanowano prawa załogi do wyznaczania swoich przedstawicieli do Rady Nadzorczej i najmocniej protestowaliśmy przeciwko podatkowi miedziowemu” — mówił na niedzielnym spotkaniu Dawid Jackiewicz.

Jackiewicz zapowiedział, że w najbliższym czasie sprawa podatku miedziowego zostanie skierowana do Najwyższej Izby Kontroli

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że podatek może spowodować, to że za 15 – 20 lat KGHM nie będzie mógł funkcjonować w naszym regionie — „Nie możemy pozwolić na to, aby ten podatek w takiej formie jakiej jest teraz doprowadził do upadku spółki” — dodał obecny na spotkaniu Wojciech Zubowski.

W kwietniu Ministerstwo Finansów przygotowało raport na temat funkcjonowania podatku od niektórych kopalin, który trafił pod obrady stałego Komitetu Rady Ministrów. Wynika z niego, że podatek nie wpływa w jakiś szczególnie negatywny sposób na funkcjonowanie objętych nim podmiotów, dlatego rząd nie planuje go zmieniać.

— „Uważamy, że raport jest lapidarny i nie odnosi się do problemów, które dotykają samorząd terytorialny. Na przykładzie Głogowa mogę powiedzieć, że skutki podatku są bardzo poważne, zaledwie z samych wpływów z CIT-u to jest utrata 15 mln złotych rocznie dla miasta Głogów mówił kandydat do PE.

Posłowie PiS-u chcą powołania specjalnej podkomisji Skarbu Państwa, która zajęłaby się rządowym raportem.

Posłowie zamierzają też zwrócić się do samorządów LGOMu i związków zawodowych funkcjonujących w KGHM z prośbą o ustosunkowanie się do rządowego projektu informacji.

Podatek od kopalin został wprowadzony ustawa w 2012 roku. Wskutek tego obciążenia, dziennie wypływa ze spółki do skarbu państwa od 5 do 7 mln zł. Zdaniem związkowców, po wprowadzeniu przez rząd podatku od kopalin, sytuacja KGHM radykalnie pogorszyła się.