Głogowska policja zatrzymała pięć osób zajmujących się wyłudzeniami zaliczek na poczet maszyn rolniczych i budowlanych. O zorganizowanie całego procederu podejrzewani są dwa mieszkańcy Głogowa. Łupem oszustów padło prawie 50 tys. zł. Całej piątce grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Maszyny budowlane i rolnicze w „promocyjnej cenie”
Przestępców zatrzymali policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. Mężczyźni zajmowali się wyłudzaniami zaliczek na poczet sprowadzanych maszyn budowlanych i rolniczych. Wyłudzili w ten sposób prawie 50 tys. zł.
Mechanizm działania był, można powiedzieć, klasyczny. Polegał na zamieszczaniu na portalach internetowych ogłoszeń o sprzedaży maszyn budowlanych i rolniczych. Oszuści proponowali atrakcyjne ceny oraz zamieszczali przypadkowe fotografie maszyn, uzyskane z internetu. Warunkiem dostawy pojazdu było wpłacenie zaliczki mającej rzekomo pokrywać koszty sprowadzenia maszyny.
Niestety, pomimo że ten sposób działania przestępczego był już wielokrotnie nagłaśniany, wciąż znajdują się osoby, skuszone niższą ceną, które decydują się na tego rodzaju niebezpieczne transakcje.
Dwóch w areszcie, trzech pod dozorem
Dwaj głogowianie w wieku 33 i 31 lat już usłyszeli zarzuty popełnienia oszustw i zostali aresztowani na okres 3 miesięcy. Policjanci ustalili i zatrzymali łącznie pięć osób zajmujących się wyłudzeniami. Wobec pozostałej trójki – mają po 31, 27 i 31 lat – zastosowano dozory policyjne. Całej piątce grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci w dalszym ciągu prowadzą czynności zmierzające do ustalenia rzeczywistych rozmiarów ich działalności przestępczej.
Przestępczość zorganizowana
Jako że mężczyzn zatrzymali policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Zorganizowaną, warto zastanowić się czymś właściwie taki rodzaj działalności przestępczej jest. Otóż w polskim prawie definicja przestępczości zorganizowanej nie jest ściśle i jednoznacznie określona. Wymiar sprawiedliwości posługuje się tutaj głównie art. 258 Kodeksu karnego „Udział w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym”. Należy jednak pamiętać, iż wciąż nie jest to definicja.
Jednak nie wydaje się to, aż tak istotne. Głogowscy oszuści usłyszeli bowiem zarzuty nie działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, ale zarzuty oszustwa. A to już zupełnie inny paragraf. A dokładnie art. 286 Kodeksu karnego „Oszustwo”, który brzmi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.