W czwartek 22 listopada o godz. 20.00 w kinie Piast w ramach Filmowego Festiwalu Wolności odbędzie się pokaz specjalny filmu „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka. Po projekcji zaplanowane jest spotkanie z reżyserem oraz odtwórcą jednej z głównych ról – Wiesławem Cichym. Wstęp wolny za okazaniem wejściówek dostępnych w kasie kina.
Film „Made in Poland” powstał na podstawie scenariusza sztuki teatralnej pod tym samym tytułem, której premiera odbyła się w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w 2004 roku. To pełen goryczy i ironii portret współczesnej Polski, który okazał się jednym z najgłośniejszych spektakli sezonu. Absolutny hit teatralny pierwszej dekady XXI wieku, który legnickiemu teatrowi i jego twórcom przyniósł bezprecedensową liczbę ponad 20 nagród (festiwale, konkursy, plebiscyty), wśród których były tak znaczące jak: “Laur Konrada” Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje 2005” w Katowicach (dla reżysera) oraz Grand Prix (przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) XI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2005). Przedstawienie doczekało się rekordowej w skali Polski liczby recenzji. Podobało się nie tylko zawodowcom, ludziom sceny, i krytykom, ale przede wszystkim publiczności.
W kinie Piast będzie okazja do obejrzenia filmu „Made in Poland”, historii 16-latka, który przestaje być ministrantem i uzbrojony w kij bejsbolowy rusza w głąb blokowiska. Kiedy demolowanie budek telefonicznych i samochodów nie zmniejsza jego wściekłości, zwraca się o pomoc do “autorytetów”: księdza, nauczyciela polskiego i matki, wielbicielki Krzysztofa Krawczyka. Film ten jest próbą eseju na temat polskiej schizofrenicznej mentalności, w której mieszają się romantyzm, mesjanizm, katolicyzm, lewicowe idee, zamiłowanie do buntu, kompleksy i poczucie zagrożenia. To próba opowieści o kompletnie skołowanych ludziach, którzy szukają sensu we współczesnym świecie i swoim własnym życiu. Z dzisiejszej perspektywy – film proroctwo, spełniona przepowiednia, diagnoza współczesnej choroby polskiego społeczeństwa.
Wstęp na pokaz i spotkanie z twórcami będzie jest bezpłatny dzięki dotacji fundacji KGHM Polska Miedź oraz wsparciu zarządu województwa dolnośląskiego.