MIEDZIAK.info.pl | Informacje & Wydarzenia Okręgu Miedziowego

Krzysztof Pawłowski: „Polkowiczanie chronią życie przed rakiem”

Trwa kampania „Chronię życie przed rakiem” 2019. Do 29 marca w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych można skorzystać lub zarejestrować się na bezpłatne badania w ramach gminnego programu profilaktyki nowotworów. Akcja ma przypominać polkowiczanom, szczególnie kobietom, jak ważne jest ich zdrowie oraz zachęcać do regularnych badań.

Polkowicki program Burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego „Chronię życie przed rakiem” obejmuje badania cytologiczne, mammograficzne, USG piersi oraz badanie piersi przez położną. W Polkowicach, z roku na rok zwiększa się liczba polkowiczanek, które, mobilizowane przez specjalistów PCUZ, korzystają z programu coraz chętniej.

– Polkowice jako jedna z niewielu gmin w Polsce finansuje ten ważny program w całości z własnego budżetu. Oznacza to, że wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych mieszkańców, którzy oczekują bardzo dobrego dostępu do badań diagnostycznych. Jeśli kobieta jest zdrowa, NFZ refunduje badanie cytologiczne raz na 3 lata, a przecież polkowiczanki chcą badać się częściej. Profilaktyka, którą oferujemy kobietom, jest niezwykle istotna i cieszę się, że możemy w ten sposób wyróżnić nasze mieszkanki. Dodatkowo dzięki szczepieniom przeciwko HPV, polkowickie dziewczęta nie muszą martwić się o swoje zdrowie, bo skuteczność zapobiegania powstawaniu raka szyjki macicy dzięki tym działaniom jest wysoka. Serdecznie zapraszam do korzystania ze wszystkich świadczeń medycznych dostępnych w naszej przychodni – mówi Krzysztof Pawłowski, Prezes Zarządu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych ZOZ SA.

Specjaliści PCUZ przez cały rok prowadzą również przemyślaną edukację, w ramach której polkowiczanki uczą się jak wykrywać zmiany w swoim ciele na wczesnym etapie choroby nowotworowej. Samobadanie piersi to podstawowe działanie profilaktyczne. Kobiety, które miesiączkują, powinny wykonywać je cyklicznie po każdej miesiączce, nawet, jeśli czują się dobrze, a ich piersi nie są bolesne. Położne zachęcają do oglądania piersi przed lustrem i palpacyjnego samobadania w trakcie kąpieli, kiedy ciało jest nawilżone.

Jeśli pacjentka wyczuwa coś niepokojącego w swoich piersiach, zaleca się nieinwazyjne badanie, jakim jest USG piersi, które można wykonać bezpłatnie w ramach polkowickiej kampanii. Według zaleceń profilaktycznych, kobiety powyżej 50 roku życia powinny dodatkowo wykonywać mammografię raz na 2 lata, a kobiety obciążone czynnikami ryzyka – raz na 12 miesięcy. Cytologia, tzw. rozmaz szyjkowy, pozwala z kolei na wczesne wykrycie raka szyjki macicy w stadium bezobjawowym. Każda kobieta powinna wykonywać badanie cytologiczne przynajmniej raz w roku.

W Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, w ramach programu „Chronię życie przed rakiem”, prowadzona jest również profilaktyka nowotworów płuc. W holu PCUZ można wykonać spirometrię i badania pulsoksymetryczne, pomocne w wykrywaniu astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Badanie jest dedykowane osobom, które mają problemy z płucami i oskrzelami. Dodatkowo dzięki organizowanej przez PCUZ rejestracji na bezpłatne konsultacje z prof. zw. dr hab. n. med. Jerzym Kołodziejem, można szybciej pomóc pacjentom, zakwalifikowanym do operacji torakochirurgicznych.

Wszelkie informacje nt. działań profilaktycznych w ramach programu „Chronię Życie przed Rakiem” dostępne są w holu Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych w specjalnym punkcie konsultacyjnym, który będzie działał jeszcze 26 marca w godz. 10-13 i 27 marca w godz. 14-17.

 

PCUZ.PL